Найбільшою проблемою для стрімкого впровадження реформ у сфері митних взаємин бізнесу і влади є тотальна недовіра до дій влади.
Таку думку висловили експерти під час Круглого столу «Запровадження митних процедур відповідно до європейської практики: яких змін очікувати українському бізнесу? Практичні аспекти». Захід проводили спільно Програма ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM), Клуб експортерів України, Державна митна служба України та ІА «Інтерфакс-Україна».
Учасники заходу обговорили практичні аспекти запроваджуваних змін з якими коротко ознайомили учасників Президент клубу експортерів України Євгенія Літвінова та Голова ТППУ Геннадій Чижиков, окресливши загальну ситуацію з митним оформленням товарів в Україні.
Зокрема зазначалося, що
Україна здійснює митну реформу одним із вдосконалення є запровадження принципів та інструментів, які застосовуються в країнах ЄС, реформування відбувається шляхом імплементації прогресивних митних інструментів в законодавство України; частина новел уже діють або починають діяти, тому важливо почути страхи бізнесу та розвіяти міфи, пов’язані з впровадженням митних новацій.
Бізнес не спішить розкривати дані про себе
Яскраво ілюструє тезу про недовіру «ажіотаж» серед імпортерів із заявками на реєстрацію у якості авторизованого економічного оператора.
Їх подано всього п’ять — повідомив Андрій Теплий, начальник управління супроводження АЕО Департаменту організації митного контролю та митного оформлення Держмитслужби України.
Попри те, що реєстрація АЕО дає спрощення при митному оформленні товарів для імпортерів та експортерів, які постійно переміщають товари через митний кордон України, така ситуація склалася тому що:
для реєстрації АЕО треба подати повну звітність і розкрити усі ланцюги взаємодії, тобто проявити повну прозорість; бізнес не має надійних гарантій, що така відвертість від нього не зробить його уразливим від неправомірного тиску з боку контролювальних органів.
Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM з питань митниці, екс-заступник голови митниці Литовської республіки, розповів, що Євросоюз знову оновлює митне законодавство:
ті спрощення які запроваджувалися кілька років тому, у якості виключень, сьогодні стають постійною практикою; переосмислюється роль Митниці — її призначення зміщується від фіскальної функцій у бік сервісної.
Про реальні зміни доступні для бізнесу в Україні вже сьогодні говорили Олександр Москаленко директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів України та Сергій Демченко, директор Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби України.
З особливостями митного аудиту у контексті поліпшення умов для бізнесу учасників круглого столу ознайомила Світлана Аніщенко, директор Департаменту митного аудиту та обліку осіб Держмитслужби України.