«З 21 вересня в Україні у віртуальному режимі працює місія МВФ. Національний банк виконав усі структурні маяки, закріплені за установою в меморандумі про співпрацю України з МВФ. Відповідно до початкового графіка, наступний транш – 500 млн спеціальних прав запозичень, що трохи більше $700 млн. Однак за результатами переговорів під час місії сума наступних траншів може бути скоригована», – сказав Шевченко.
За його словами, для України надзвичайно важливо продовжити співпрацю з МВФ.
«Поточна програма закінчується 8 грудня цього року, і важливо визначитися, що далі. Наразі ми проводимо консультації з МВФ і сподіваємося на рішення щодо її продовження на шість – дев’ять місяців. Цей термін обумовлено технічною потребою – саме стільки часу потрібно для того, щоб пройти всі передбачені програмою перегляди. І вже зараз, домовляючись про продовження поточної програми, Україні потрібно сідати за стіл переговорів із МВФ і обговорювати базові підходи та принципи, на яких будуть будуватися економічні зміни в наступні три – п’ять років», – зазначив голова НБУ.
Контекст:
Україна співпрацює з МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. Згідно з нею, планують виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Як говорив міністр фінансів Сергій Марченко, Київ очікував отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця 2020 року, але цього не сталося.
21–23 грудня 2020 року місія Міжнародного валютного фонду розпочала перший перегляд угоди з Україною у форматі stand-by. Вона відновила роботу після зимових канікул 11 січня 2021 року і працювала до 12 лютого. Коментуючи терміни виділення наступного траншу МВФ, офіційний представник Фонду Джеррі Райс сказав, що спочатку треба вивчити політику економічного розвитку і проведення реформ у країні.
Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 лютого повідомив, що місія Фонду завершила роботу, але рішення про перегляд програми ще не ухвалено. «Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», – зазначив він.
Президент України Володимир Зеленський 22 лютого висловив упевненість, що Україна отримає наступний транш від МВФ до кінця 2021 року. 28 липня він сказав, що країна готова отримати цей транш.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 14 вересня говорив, що до кінця року Україна очікує отримання траншу МВФ на $750 млн.
Райс повідомляв після цього, що представники Фонду мають намір працювати з Україною з питань, що стосуються виконання домовленостей, які передбачені програмою stand-by, для огляду і виділення наступного траншу. Він не назвав термінів виділення наступного траншу, але повідомив, що місія сконцентрується на питаннях, які стосуються автономності роботи Нацбанку, відновлення і посилення антикорупційної структури.