Судді, посли G7 та вище керівництво держави визначили долю судової реформи:
Етична рада повинна бути сформована у найкоротші строки, добір нових і перевірка чинних членів ВРП може здійснюватися паралельно, при проведенні реформ не можна порушувати базові принципи функціонування судової влади.
Такі висновки були зроблені за результатами робочої зустрічі, яка відбулася 30 вересня 2021 року в Офісі президента України за участю керівника Офісу, послів країн «Великої сімки» (G7), народних депутатів та представників судової влади. На порядку денному були питання стану імплементації судової реформи в Україні.
У нас усіх одна мета — прозора, чесна, справедлива судова система, яку ми хочемо побудувати в нашій країні. І це неможливо зробити, якщо ми не будемо відкрито, чесно спілкуватися один з одним і вирішувати будь-які питання в колі однодумців і друзів нашої країни, зазначив керівник Офісу Глави держави Андрій Єрмак.
Конкурсна комісія запрацює найближчим часом
Він наголосив, що проведення судової реформи є пріоритетом Президента Володимира Зеленського та його команди. При цьому у глави держави розуміють, що:
судова реформа — це процес, й іноді неможливо зробити швидше, ніж це є в межах чинного законодавства, але максимально стислі строки проведення судової реформи є пріоритетом.
Також на зустрічі відзначили, що міжнародні партнери і Рада суддів України номінували кандидатів до Конкурсної комісії для відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Цей орган згодом може розпочати роботу.
«Судова реформа, яка є однією з найскладніших у країні, зрушила з місця» — сказав заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов.
Темп формування Етичної ради занадто повільний
У свою чергу Голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, очільник Комісії з питань правової реформи при Президентові Сергій Іонушас зазначив:
до списку кандидатів до Етичної ради від міжнародних організацій були включені відомі іноземні судді у відставці й прокурори, які мають бездоганну ділову репутацію та професійний досвід темпи відбору кандидатів не відповідають очікуванням суспільства та пропозиціям Глави держави й парламенту; глава Венеціанської комісії Джанні Букіккіо закликає утриматися від будь-яких дій, що затягують відбір кандидатів і можуть завдати шкоди створенню незалежної судової системи України.
Все це було сказано у зв’язку з тим, що Рада суддів України не визначила трьох своїх кандидатів до Етичної ради.
Якщо суддівське самоврядування тривалий час не зможе обрати своїх кандидатів, Верховна Рада буде змушена дати відповідь на цей виклик — підкреслив Сергій Іонушас.
Таку ж думку висловила й Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс, вказавши, що нинішній темп судової реформи не сприяє реалізації необхідних змін.
Вона вважає, що :
закон про ВРП повинен бути виконаний, а не змінений, оскільки він готувався тривалий час, є важливим, зокрема, для євроатлантичних амбіцій України, євроінтеграції, хорошої співпраці зі Світовим банком і Міжнародним валютним фондом.
Рада суддів виконує вимоги закону
Саме через потребу виконати вимоги закону, за словами голови Ради суддів України Богдана Моніча, орган суддівського самоврядування не зміг обрати своїх представників до етичної ради в установлений строк.
Рада суддів, попри висловлені застереження, продовжує рухатися в напрямку виконання вимог законодавства — підкреслив пан Моніч.
Богдан Моніч наголосив:
Рада суддів буде виконувати закон, незалежно від того, чи будуть вноситися в нього якісь зміни до кінця жовтня судді сподіваються обрати своїх кандидатів до Етичної ради.
Його підтримала й Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, зазначивши:
судова система хоче змін, але вона не повинна втратити суб’єктність, а держава не може існувати без судової влади.
Можна пришвидшити працюючи паралельно
Також підняли питання про те, щоб першочерговим завданням Етичної ради була перевірка кандидатів на вакантні посади членів ВРП, а не перевірка на доброчесність чинних — так можна буде забезпечити неперервність роботи ВРП, навіть у разі якщо хтось із дійсних членів буде відсторонений від виконання обов’язків.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін зауважив, що блокування роботи ВРП — міф.
На його думку перевірка нових кандидатів до Вищої ради правосуддя та чинних членів ВРП може здійснюватися паралельно Етичною радою:
вона має відповідну автономію та може організувати свою роботу таким чином, щоб не ставити під загрозу дієздатність ВРП.
Тим паче, що Верховна Рада уже оголосила конкурс на дві вакантні посади у Вищій раді правосуддя.
Уже подані документи від 25 кандидатів, серед яких майже половина — чинні судді та судді у відставці, які не бояться перевірки Етичною радою — зазначив Андрій Костін.