Наявність у товариства викупленої у іншого учасника частки в статутному капіталі на момент проведення загальних зборів породжує у нього корпоративних прав. Вона не дає такому товариству права управління та самостійної участі в загальних зборах.
Більш того, наявність такої частки вказує на те, що товариство не виконало свого обов’язку щодо відчуження викупленої частики або зменшення статутного капіталу.
На це звернув увагу Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалюючи постанову у справі №904/1112/20.
Справа стосувалася визнання незаконними рішень загальних зборів, проведених на думку позивача, без кворуму, оскільки не було враховані 13% голосів відповідно до частки у статутному капіталі яка належала самому товариству з додатковою відповідальністю.
Щодо наслідків придбання товариством частки у власному статутному капіталі (викупу частки в іншого учасника) суд зазначив:
товариство може придбати частки учасників без зменшення свого статутного капіталу, лише якщо одночасно сформує резервний капітал; у такому випадку, відчуження такої частки має бути здійснене товариством протягом року. в іншому ж випадку, придбання частки учасника завжди створює обов`язок товариства щодо зменшення статутного капіталу.
Відмовляючи у задоволенні позову КГС ВС вказав:
не можна ототожнювати частку учасника в статутному капіталі товариства із часткою, яка належить самому товариству у цьому товаристві; частка, яка належить товариству, не наділяє його корпоративними правами; він не може брати участі в управлінні та іншими правомочностями щодо самого себе; така частка перебуває у власності товариства тимчасово (протягом року).
Нереалізація товариством своєї частки не змінює її правового статусу. Вона не наділяє товариство правом приймати участь у голосуванні на позачергових загальних зборах та у визначенні кількості голосів на цих зборах.
Товариство не є учасником щодо самого себе.
Отже, учасником товариства не може бути саме товариство, а наявність у нього частки не наділяє його правами і обов`язками учасника, оскільки це суперечить сутності корпоративних правовідносин.
Також читайте: Велика палата відступила від висновку про перехід корпоративних прав.