Крісло під головою НБУ Кирилом Шевченком хитається. Захід незадоволений зачисткою Нацбанку від людей Смолія та Гонтаревої і переходом від принципів внутрішньої колегіальності та узгодженості дій із МВФ до, так би мовити, просвіченого авторитаризму. З іншої сторони, є бажання Єрмака поставити на Нацбанк більш керовану і менш амбітну фігуру, ніж та, якою виявився Шевченко. З третьої сторони – «чорний лебідь» Мецгера. Дуже боляче, враховуючи близькість Мецгера до Шевченка. Нагадаю, що з 2016-го по 2020 рік Мецгер був заступником Шевченка, коли той очолював «Укргазбанк». І подейкують, сам Мецгер запропонував Офісу Шевченка на посаду голови НБУ.
І невдоволення Заходу, і скандал із Мецгера цілком можуть бути використані Офісом для обґрунтування зняття Шевченка. А посилити ці аргументи зможе діяльність дивних підлеглих голови НБУ, яких він узяв на роботу замість колишніх «гонтарівців» і «смоліївців».
Одна з найбільш скандальних фігур у команді Шевченка – голова департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Андрій Поддєрьогін. Причому скандальність його присутня, так би мовити, за замовчуванням, від самого факту призначення наприкінці минулого року. Бо до НБУ він протягом 10 років був начальником управління корпоративних даних і начальником управління платіжних систем та інструментів «Сбербанку Росії». Державного банку, нагадаю, країни-агресора. Так, професіоналізм і бла-бла-бла. Але погодьтеся, знаючи гібридні підходи росіян до проникнення в українську владну вертикаль, призначення вірного сбербанківця в НБУ виглядає, м’яко кажучи, дещо дивно.
Не менш дивною є і діяльність пана Поддєрьогіна. Точніше, її відсутність. ЗМІ вже неодноразово писали про те, що роздрібна торгівля наркотиками в Україні, розрахункова сторона цієї торгівлі, базується на роботі анонімних електронних гаманців. Покупець переховує гроші на такий гаманець і отримує координати «закладки». Задокументувати продавця у зв’язку з тим, що власник гаманця не ідентифікований, украй важко. Проблема могла б дуже легко вирішитися шляхом обов’язкової верифікації таких гаманців. НБУ обіцяв, що це відбудеться ще до кінця 2020 року. Але ось уже середина осені 2021-го, а анонімні гаманці працюють, платежі за наркоту на них ідуть і правоохоронці розводять руками. А від пана Поддєрьогіна, який мав би це припинити, – жодних новин.
Але не тільки анонімні гаманці квітнуть у дбайливого садівника з Нацбанку. А й «Форекс»-розводняки. Які мали б викорчовуватися, як тільки з’являються. Це зло, яке знаходиться поруч із нами і знищує долі десятків тисяч людей. Причому нерідко цілком притомних і навіть успішних. У мене перед очима приклад доброго колись знайомого. Який дожив до 42 років і мав добру кар’єру у страховому бізнесі, дійшовши до посади заступника голови правління в одній СК, мав щасливу сім’ю і повагу оточуючих. Але з якогось моменту почалося щось дивне. Сергій, назвемо його так, почав позичати досить значні гроші у друзів чи знайомих. Йому давали, бо знали як обов’язкову і порядну людину.
Але гроші Сергій не повертав і просив ще. Далі пішли продаж власних активів, кредити в банках, нарешті розлучення і «біга» від розлючених кредиторів. Як виявилося, усі гроші, а це понад $150 тис., були просаджені на «іграх на «Форексі». Віддавати гроші нічим, на роботу у страховий бізнес чи будь-який інший на ті ж позиції людину ніколи не візьмуть. Наразі Сергій переховується десь у селі у родичів, перебивається випадковими заробітками і дякує Богові, що залишився живим і відносно здоровим. Оточуючі Сергія в шоці, кажуть, що ніколи не могли уявити, що така досвідчена людина, як він, могла стати спочатку жертвою шахраїв, а потім шахраєм мимоволі. Підсумок – знищене життя його і родини, збитки багатьох людей.
Так от, в Україні «Форекс»-дилерів, подібних до тих, хто розвів Сергія, – десятки. НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів і фондових ринків. – «ГОРДОН») нарахувала в Україні 84 «сумнівні інвестиційні проєкти, метою яких є заволодіння коштами громадян України шляхом надання уявлення про інвестування в різні фінансові активи та здійснення діяльності без відповідних дозвільних документів». Значна кількість із них – це саме «Форекс». Щоб зрозуміти порядок цифр, скажу, що тільки одна «Форекс»-піраміда Forex Trend, діяльність якої заблокувала СБУ 2019 року, привласнила 340 млн грн вкладників.
Механізм роботи «Форекс»-дилерів детально описаний у ЗМІ. Клієнту дають відчути себе «трейдером», «гравцем», який намагається заробити на коливанні курсів валют через свого «брокера». Хоча насправді немає ніякого ні брокера, ні трейдера. Є тільки кидала і терпіла. Права останнього ніяк законодавчо не захищені. Бо він сам підписує угоду. А кінці дилера надійно заховані в офшорах. Схема в тому, що «трейдеру» дають «кредитне плече», що може в кілька тисяч разів перевищувати його депозит.
Традиційно дають спочатку трохи виграти, потім у разі програшу «списують» депозит і починають розводити на повернення «заборгованості» і подальшу гру. Ступінь агресивності та масштабів видурювання з клієнта грошей може коливатися, але кінець завжди один.
І за дивним збігом обставин кількість «Форекс»-компаній стала активно зростати якраз після призначення пана Поддєрьогіна. Наприкінці січня цього року НКЦПФР відзвітувала, що кількість «сумнівних інвестиційних проєктів» зросла з 20 до 60. А сьогодні таких «проєктів», повторюю, уже 84.
Мої джерела в НБУ кажуть, що такий небачений досі розквіт пов’язаний із вражаючою лояльністю до «сумнівних інвестиційних проєктів» саме департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку й особисто його голови пана Поддєрьогіна. Який мав би здійснювати жорсткий нагляд за фінансовими аферистами. Натомість злі язики кажуть, ніби «нагляд» Андрія Анатолійовича полягає в тому, що «він кришує «Форекс». Але ж це наклеп, чи не так, пане Поддєрьогін? Адже неможливо уявити, щоб чесна і порядна людина з вашою біографією, колишній топменеджер «Сбербанку Росії» (а колишніх топменеджерів «Сбербанку Росії» не буває) ось так раз – і почала, вибачте, «кришувати «Форекс». Не можу повірити, що ви підставляєте плече, кредитне чи адміністративне, кидалам. Підступна брехня! Сподіваюся на це.
А у Кирила Шевченка, на мою думку, єдиний шанс всидіти у кріслі. Якщо влаштувати велику антикорупційну чистку в НБУ і викинути звідти, по-перше, агентів країни-агресора, по-друге – тих, хто покриває торгівлю наркотиками, і по-третє – тих, хто кришує фінансових шахраїв. Зробити це буде легко з урахуванням того, що все вищезгадане є трьома іпостасями однієї не зовсім божественної фігури.
Джерело: Алексей Голобуцкий / Facebook
Блог відображає виключно точку зору автора. Редакція не несе жодної відповідальності за зміст та достовірність матеріалів у цьому розділі.