21 июня, 2024 19:00
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

"Скрутки" на $1,5 млрд: ЗМІ порівняли схеми Любченка з траншем МВФ

Автор статті Олександр Хищенко нагадав, що в уряді Миколи Азарова Любченко був заступником керівника фіскального відомства, через що Мін’юст спочатку підтверджував, що він підпадає під люстрацію, а потім відкликав цей висновок.

«Одним із ключових викликів, який експерти називали для нового голови ДПС ще в березні – квітні 2020 року стало вирішення проблеми «скруток» ПДВ. Мова про практику формування фіктивного податкового кредиту за рахунок торгівлі товарами широкого споживання (побутовий імпорт, паливо, продукти харчування) і подальшого «продажу» такого кредиту компаніям, які хочуть зменшити своє податкове навантаження (як правило, експортери). Масштаби явища оцінюються в 30–60 млрд грн втрат для бюджету щорічно, або близько 3–5 млрд грн на місяць залежно від сезону. При цьому всіх учасників «скруток» видно в базах податкової. Тому вчинення фіктивних угод неможливе без участі самих фіскалів, які повинні «закривати очі» на ці операції», – стверджує журналіст.

Попри публічні заяви про ліквідацію «скруток», за цією схемою за керівництва Любченка почали працювати ще активніше, заявив він.

«Згідно зі звітом ТСК (тимчасової слідчої комісії Верховної Ради. – «ГОРДОН»), у 2020 році через схеми бюджет втратив 27 млрд грн, зокрема, у період із травня по грудень 2020 року, коли ДПС очолював Любченко, обсяг «скруток» склав 19,6 млрд грн, або близько 2,5 млрд грн щомісяця. У період із січня по травень 2021 року обсяг транзитно-конвертаційного обороту склав 12,4 млрд грн, – зазначено в публікації. – За період червень – серпень 2021 року було «скручено» близько 9,5 млрд грн. За ці три місяці «скрутки» були зафіксовані в усіх регіонах України, крім Чернівецької області. Лідерами за такими фактами є Львівська, Харківська області та Київ, а також Донецька і Київська області. За даними ТСК, у ряді регіонів більше половини сигналів про необхідність реагування на «скрутки», як з’ясувала комісія, просто ігноруються. Наприклад, у Львівській області податківці «відпрацювали» тільки 20% вигодонабувачів корупційних схем, в Одеській – 33%, у Харківській – 45%».

Журналіст підкреслює, що є дані про 1% від суми, що отримують фіскали, щоб «не помічати» схеми.

«Зокрема, саме така цифра вказана в документах, пов’язаних з участю у «скрутках» Державної продовольчої зернової корпорації та її підрядників. Так само з опублікованих у медіа документів відомий персональний перелік осіб у керівництві ДПС, які нібито безпосередньо відповідають за реалізацію схем. Крім самого Любченка, до координації, за даними аналітичних звітів, оприлюднених у ЗМІ, можуть бути причетні й нинішній голова ДПС Євген Олейніков (при Любченку був його заступником). Також у схемі нібито задіяні помічник Любченка Сергій Крамар, директор департаменту управління ризиками ДПС Антон Чиж, начальник управління ризиків Олександр Осаволюк. В опублікованих напередодні документах, пов’язаних із ДПЗКУ, також фігурує прізвище помічника Любченка, колишнього голови ДФС і Фонду держмайна Ігоря Білоуса», – перерахував Хищенко.

Автор підкреслив, що водночас у Мінфіні називають ДПС однією з найпрофесійніших команд.

«Кілька тижнів тому в уряді та пресі з’явилися сигнали про те, що Любченко нібито намагався «продовжити» своє перебування на посаді, пропонуючи комусь у вищому керівництві країни солідну винагороду. Втім, джерела у фракції СН і в уряді стверджують, що такого роду діалоги з області «напівміфічних», проте визнають, що на Банковій уже з’явилася «втома» від інформскандалів за участю першого віцепрем’єра. Спроби чиновника «заглушити» ці скандали хвилею позитивних інформаційних приводів успіхом особливо не увінчалися. Зараз схемами з несплатою ПДВ збирається активно займатися новостворене Бюро економічної безпеки. Однак для реальної ефективності необхідно спочатку побороти політичну першопричину існування схем – притягнути до відповідальності чиновників-організаторів», – підсумовує «РБК-Україна».

Проверьте

Наша мета – зростання ВВП темпами, які випереджають сусідів. 6–7% на рік протягом 25–30 років сьогодні вже не є чимось унікальним

Основний міф, який підтримує український обиватель, – міф про малу державу як основу стрибкоподібного розвитку економіки. …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *