6 мая, 2024 13:18
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Велика Палата: дії суб’єкта владних повноважень, які впливають на цивільні права особи, треба оскаржувати за ЦПК

Спір про оскарження управлінських дій суб`єкта владних повноважень, які були спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав третьої особи, не є публічно-правовим, а є спором про цивільне право – Велика Палата Верховного Суду.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, що спричинені:

рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер, або пов`язані з реалізацією особою майнових прав чи особистих немайнових інтересів,

то визнання незаконними (протиправними) таких рішень суб`єкта владних повноважень є способом захисту цивільних прав цієї особи.

Відповідну правову позицію викладено в постанові КЦС від 20 жовтня 2021 року в справі № 522/2429/21.

Обставини справи

У цій справі позивачка оспорювала дозволи Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради на здійснення будівництва спортивно-готельного комплексу, які були видані забудовнику – юридичній особі.

Позовні вимоги позивачка обґрунтовувала, зокрема, тим, що здійснення будівництва цього спортивно-готельного комплексу може негативно вплинути на стан будинку, в якому вона проживає.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 16 лютого 2021 року, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного суду від 1 червня 2021 року, у відкритті провадження у справі відмовлено.

Відмовляючи у відкритті провадження за правилами цивільного судочинства, суди брали до уваги, що позивачка обґрунтовувала свій позов протиправними діями відповідачів, як суб`єктів владних повноважень, щодо видачі дозволів на будівництво спортивно-готельного комплексу та на проведення робіт, а не діями забудовника щодо будівництва об`єкта.

За висновками судів попередніх інстанцій, між сторонами у цій справі виникли саме адміністративні правовідносини, оскільки в цих правовідносинах відповідачі реалізують свої функції у сфері управління, а отже, розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Позиція КЦС

Колегія суддів Третьої судової палати КЦС в результаті розгляду справи скасувала оскаржувані судові рішення, а справу передала на новий розгляд до суду першої інстанції.

За висновками суду касаційної інстанції:

позивач не перебуває з відповідачами у відносинах, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні; правові наслідки, до яких може призвести задоволення позову, виникають для третьої особи в справі – особи, яка здійснює будівництво, оскільки вона набула право на виконання будівельних робіт та почала їх; позивач не є учасником публічно-правових відносин, що склались між відповідачами та третьою особою; захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, які виникають із цивільних, житлових відносин, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства; вищенаведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 20 травня 2021 року у справі № 420/3168/20 (провадження № К/9901/7341/21, № К/9901/11197/21).

 

Проверьте

Велика Палата: дії суб’єкта владних повноважень, які впливають на цивільні права особи, треба оскаржувати за ЦПК

Спір про оскарження управлінських дій суб`єкта владних повноважень, які були спрямовані на виникнення, зміну або …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *