«2 листопада, у зв’язку з дефіцитом потужності в ОЕС України, компанія вимушена активувала аварійну допомогу з Білорусі. Причинами дефіциту потужності є підвищена аварійність на енергоблоках ТЕС у період сезонного зростання споживання енергії», – ідеться у пресрелізі.
Сьогодні з 14.00 у межах договору про надання аварійної допомоги Білорусь розпочала постачання електроенергії до енергосистеми України потужністю 500 МВт.
«Майже повна зупинка державних ТЕС, зниження виробництва відновлюваними джерелами енергії та аварійність на ТЕС ДТЕК змусили системного оператора звернутися за аварійною допомогою до Білорусі», – пише УНІАН.
В агентстві зазначили, що запаси вугілля на державних ТЕС впали до критичної позначки.
«Аварійна допомога була надана на тлі дефіциту вугілля на державних ТЕС, через який кожен другий блок держкомпанії «Центренерго» не працює через брак вугілля. Запас вугілля на державних ТЕС становить менше ніж 100 тис. тонн, що нижче мінімально гарантованого рівня. Протягом вересня – жовтня державні ТЕС працювали у мінімальному складі обладнання – по 1 енергоблоку на кожній електростанції”, – зазначає УНІАН.
Контекст:
13 листопада 2015 року Україна припинила імпорт російської електроенергії та відновила його восени 2019-го після внесення поправок до законів у сфері використання ядерної енергії.
У березні 2020 року постачання електроенергії з Росії знову було припинено. На засіданні 26 травня 2021 року Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила рішення закрити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі на чотири місяці – до 1 жовтня. Нацкомісія відмовилася обмежувати імпорт на весь рік, як вимагали народні депутати з міжфракційного об’єднання «Чиста енергія», які долучалися за допомогою відеозв’язку. У вересні заборону було продовжено на місяць – до 1 листопада.
Агентство «РБК-Україна» писало, що Україна з 1 листопада відновить імпорт електроенергії з Білорусі через дефіцит вугілля на державних ТЕС. За інформацією агентства, починаючи із серпня всі державні ТЕС працюють на мінімально допустимому рівні, із 23 державних блоків працює лише три, а приватні компанії мають навантаження 27–29 блоків щодня. Дефіцит вугілля виник улітку 2021 року через аномально низькі ціни на електроенергію, які не давали змоги ТЕС купувати вугілля, зазначало агентство.