Фізична особа – підприємець не втрачає процесуальної дієздатності з моменту призначення ліквідатора у процедурі банкрутства такого ФОП. Однак це стосується проваджень за позовами ФОП у процедурі банкрутства під час дії Кодексу України з процедур банкрутства.
Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду. Зокрема у межах справи №5023/5722/11 КГС ВС розглядав питання про можливість ФОП самостійно звертатися з позовною заявою про визнання недійсними договорів відступлення права вимоги.
Хід справи
Господарський суд Харківської області залишив позов без розгляду. Свою позицію пояснив тим, що з дня призначення ліквідатора у справі про банкрутство фізичної особи – підприємця саме до ліквідатора до нього перейшли повноваження ФОП. Зокрема щодо звернення до суду.
Східний апеляційний господарський суд скасував цю ухвалу, передавши справу суду першої інстанції для продовження її розгляду. Суду апеляційної інстанції вказав:
Законодавство, зокрема КУзПБ не встановлюють обмежень для фізичної особи або фізичної особи – підприємця, визнаних банкрутом, у праві на звернення до суду.
Позиція ВС
Верховний Суд підтримав рішення апеляційного суду, вказавши про таке:
право на звернення до суду гарантується Конституцією України; обмеження цивільної та процесуальної дієздатності можуть бути встановлені лише в порядку, передбаченому законом.
КУзПБ встановлює інші, ніж Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», судові процедури, які застосовуються до боржників – юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
До фізичних осіб – підприємців застосування ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора вже не передбачено.
Чинний акт визначає судову процедуру погашення боргів і призначення керуючого реалізацією майна.
Тож з аналізу положень КУзПБ КГС ВС дійшов висновків:
правові наслідки визнання фізичної особи, в тому числі фізичної особи – підприємця, банкрутом полягають в обмеженні під час провадження у справі про неплатоспроможність її повноважень з розпорядження всіма правами щодо майна, включеного до складу ліквідаційної маси, які переходять до керуючого реалізацією. немає жодних обмежень у праві на звернення до суду визнаної банкрутом фізичної особи – підприємця з позовом до третіх осіб.
Це стосується також випадків, коли така позовна заява подана до введення в дію Кодексу, але розглянута господарським судом після.
Водночас КГС не знайшов підстав для відступу від правової позиції, викладеної в постанові ВС від 05.06.2019 у справі № 925/1879/15 щодо обмеження процесуальної дієздатності визнаної банкрутом фізичної особи – підприємця, з огляду на різне правове регулювання порядку розгляду спорів у процедурах банкрутства, різний час, у тому числі з підстав введення в дію КУзПБ.