15 мая, 2024 21:15
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Право на пільгову пенсію за вислугу років не потребує обов’язкового підтвердження профільною комісією – КАС ВС

Пенсійний фонд України може самостійно визначити, чи має особа право на пільгову пенсію за вислугу років. За звичайних обставин висновку Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, не потрібно.

На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в постанові від 23 вересня 2021 року у справі № 227/4273/16-а.

Позовні вимоги

Громадянин звернувся до суду з позовом, у якому просив:

визнати незаконним та скасувати рішення Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії, зобов’язати відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи відповідні періоди роботи на гідрошахті «Красноармійська» та періоди роботи стволовим підземним у ТОВ «Техіновація», призначити пенсію відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Суди першої та апеляційної інстанції відмовили у задоволенні позову, вказавши на відсутність необхідного пільгового стажу на підземних роботах – 25 років. Зокрема, суди вказали, що:

позивач повинен був звернутись до Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області із заявою, отримати рішення щодо зарахування періоду роботи з 04.05.2001 по 31.03.2008 на гідрошахті «Красноармійська», яка з 1999 року перебувала в процедурі ліквідації.

Аргументи КАС ВС (постанова від 23 вересня 2021 року у справі № 227/4273/16-а)

Верховний Суд задовольнив позов. Суд касаційної інстанції зазначив, що Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою правління Пенсійного фонду від 10 листопада 2006 року № 18-1, визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Тобто коли:

підприємство вже ліквідовано, немає його правонаступника.

Таке підтвердження періодів роботи здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

ВС підкреслив:

звертатися до Комісії з питань підтвердження стажу треба, лише коли в трудовій книжці відсутні дані про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня у виробництві зі шкідливими умовами праці.

Щодо обставин цієї справи, то КАС ВС вказав:

у трудовій книжці позивача чітко зазначено періоди роботи, її характер; це виключає необхідність звернення до Комісії з питань підтвердження стажу роботи; період роботи позивача на гідрошахті «Красноармійська» підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Додатково суд зауважив, що шахту «СвятоПокровську» ТОВ «Техіновація» (на якій працював позивач, перебуваючи у трудових відносинах із ТОВ) внесено до Переліку вуглевидобувних підприємств, розташованих на підконтрольній українській владі території.

Таким чином, враховуючи періоди роботи на гідрошахті «Красноармійська» та в ТОВ «Техіновація», сукупний стаж позивача на шкідливих роботах перевищує мінімально необхідні 25 років.

Це означає, що позивач має передбачене ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на призначення пенсії на пільгових умовах. Пенсійний фонд може призначити її самостійно без висновку спеціальної Комісії.

Читайте: КАС ВС пояснив поняття «календарна вислуга років» під час призначення пенсій на пільгових умовах

Проверьте

Бояркіну О. А. призначено т.в.о. державного секретаря Міністерства економіки України

Розпорядженням Кабінету Міністрів України відсторонено Галабудську Т. М. від виконання повноважень за посадою державного секретаря …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *