За його оцінкою, суми, про які йдеться, «у масштабах економіки незначні».
«Тим паче йдеться про сектор послуг – заклади культури та спорту – їхня частка в загальному ВВП є невеликою. Можливі певні ефекти в транспорті, залізничному та авіаційному, але, знову ж таки, несуттєві. За нашими оцінками, вплив програми обсягом у 6 млрд грн на горизонті у 12 місяців може скласти 0,1–0,2% ВВП», – прогнозував Ніколайчук.
Він наголосив, що якщо проєкт приведе до додаткової вакцинації навіть 10% населення, його можна вважати дуже ефективним, оскільки від відсутності локдаунів економіка виграє значно більше, ніж від безпосереднього фіскального стимулу з боку держави.
На прохання порівняти ситуацію з виплатою 1 тис. грн урядом Юлії Тимошенко у 2008 році, заступник голови НБУ зазначив, що тоді в країні «отримали виключно інфляційний ефект, адже економіка була перегріта». Наразі, за його оцінкою, такі рішення можуть мати сенс, оскільки фіксують недозавантаженість потужностей в окремих галузях.
«Що стосується очікувань, подібна ініціатива справді може викликати в населення враження, що держава почне друкувати гроші, проте зараз у сенсі впливу на очікування велику роль відіграють ціни на продукти харчування та енергоресурси. Очікування фінансових аналітиків за темпами інфляції на наступні 12 місяців – приблизно 7%, банків та бізнесу – в межах 7,5–8%», – сказав Ніколайчук.
За його словами, про президентську програму він «дізнався з новин, як і інші громадяни», але в Нацбанку знали, що Офіс президента та уряд обговорювали механізми, як стимулювати вакцинацію.
«З одного боку, було б краще, якби ми знали про це рішення в деталях. З іншого – НБУ є незалежним інститутом, який не впливає на дії інших держорганів, як і уряд не втручається в нашу роботу»,– підкреслив заступник голови Нацбанку.
Контекст:
15 листопада президент України Володимир Зеленський повідомив, що кожен, хто вакцинувався проти коронавірусу в Україні, отримає по 1 тис. грн. «За ці кошти можна буде купити абонемент до спортзалу чи фітнес-клубу, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал, виставковий центр або купити квитки для мандрівок усередині країни на внутрішні авіа- та залізничні перевезення», – сказав президент.
Програма розпочне роботу 19 грудня.
Спікер Зеленського Сергій Никифоров 16 листопада уточнив, що виплату отримають усі українці, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19 до 19 грудня та після. Він зазначив, що гроші надаватимуть не готівкою. «Це буде певний ваучер, сертифікат чи депозит – називайте як хочете – на перелік товарів та послуг. Вичерпний список оголосимо найближчим часом, але це культура, подорожі та спорт», – розповів речник.
Шмигаль повідомив, що гроші на програму виділять із загального фонду держбюджету. «Це буде фонд підтримки підприємництва, яке постраждало від COVID-19», – сказав він.
Вакцинація в Україні стартувала 24 лютого. Зараз можуть щепитися всі охочі віком від 12 років. В Україні станом на 20 листопада першу дозу вакцини ввели 12,8 млн осіб, а 9,7 млн пацієнтів – дві дози, вони завершили імунізацію.