1 июля, 2024 11:07
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

У Нацбанку оцінили можливий вплив виплати 1 тис. грн за вакцинацію на інфляцію в Україні

За його оцінкою, суми, про які йдеться, «у масштабах економіки незначні».

«Тим паче йдеться про сектор послуг – заклади культури та спорту – їхня частка в загальному ВВП є невеликою. Можливі певні ефекти в транспорті, залізничному та авіаційному, але, знову ж таки, несуттєві. За нашими оцінками, вплив програми обсягом у 6 млрд грн на горизонті у 12 місяців може скласти 0,1–0,2% ВВП», – прогнозував Ніколайчук.

Він наголосив, що якщо проєкт приведе до додаткової вакцинації навіть 10% населення, його можна вважати дуже ефективним, оскільки від відсутності локдаунів економіка виграє значно більше, ніж від безпосереднього фіскального стимулу з боку держави.

На прохання порівняти ситуацію з виплатою 1 тис. грн урядом Юлії Тимошенко у 2008 році, заступник голови НБУ зазначив, що тоді в країні «отримали виключно інфляційний ефект, адже економіка була перегріта». Наразі, за його оцінкою, такі рішення можуть мати сенс, оскільки фіксують недозавантаженість потужностей в окремих галузях.

«Що стосується очікувань, подібна ініціатива справді може викликати в населення враження, що держава почне друкувати гроші, проте зараз у сенсі впливу на очікування велику роль відіграють ціни на продукти харчування та енергоресурси. Очікування фінансових аналітиків за темпами інфляції на наступні 12 місяців – приблизно 7%, банків та бізнесу – в межах 7,5–8%», – сказав Ніколайчук.

За його словами, про президентську програму він «дізнався з новин, як і інші громадяни», але в Нацбанку знали, що Офіс президента та уряд обговорювали механізми, як стимулювати вакцинацію.

«З одного боку, було б краще, якби ми знали про це рішення в деталях. З іншого – НБУ є незалежним інститутом, який не впливає на дії інших держорганів, як і уряд не втручається в нашу роботу»,– підкреслив заступник голови Нацбанку.

Контекст:

15 листопада президент України Володимир Зеленський повідомив, що кожен, хто вакцинувався проти коронавірусу в Україні, отримає по 1 тис. грн. «За ці кошти можна буде купити абонемент до спортзалу чи фітнес-клубу, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал, виставковий центр або купити квитки для мандрівок усередині країни на внутрішні авіа- та залізничні перевезення», – сказав президент.

Програма розпочне роботу 19 грудня.

Спікер Зеленського Сергій Никифоров 16 листопада уточнив, що виплату отримають усі українці, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19 до 19 грудня та після. Він зазначив, що гроші надаватимуть не готівкою. «Це буде певний ваучер, сертифікат чи депозит – називайте як хочете на перелік товарів та послуг. Вичерпний список оголосимо найближчим часом, але це культура, подорожі та спорт», розповів речник.

Шмигаль повідомив, що гроші на програму виділять із загального фонду держбюджету. «Це буде фонд підтримки підприємництва, яке постраждало від COVID-19», – сказав він.

Вакцинація в Україні стартувала 24 лютого. Зараз можуть щепитися всі охочі віком від 12 років.  В Україні станом на 20 листопада першу дозу вакцини ввели 12,8 млн осіб, а 9,7 млн пацієнтів – дві дози, вони завершили імунізацію.

Проверьте

В ВОЗ считают чрезмерной мерой запрет на транспортное сообщение со странами, где обнаружили штамм "Омикрон"

«Линдмейер […] отметил, что полный запрет на транспортное сообщение с Южной Африкой и Ботсваной, введенный …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *