На думку Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, невакциновані працівники можуть працювати дистанційно.
У зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 вакцинація стала обов’язковою для повноцінного життя. Відвідування магазинів, пересування у громадському транспорті та навіть похід у кіно – всі ці дії вимагають наявність сертифікату вакцинації.
Одночасно, діє наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» № 2153 від 04.10.2021:
обов’язковій вакцинації підлягають державні службовці та працівники закладів освіти, у випадку ухиляння від щеплення встановлено, що такі працівники підлягають відстороненню від роботи.
Це передбачено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236» (Постанова № 1236)
Протиріччя законодавству
Цілком логічно, що такі положення викликали неоднозначну думку суспільства, адже їх зміст:
суперечить Конституції України, положенням Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права.
Відповідно до їх положень:
держава може встановлювати лише такі обмеження, які визначаються законом, визнає право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я та вживає заходи для повного здійснення цього права, включаючи ті, які є необхідними для запобігання і лікування епідемічних та інших хвороб і боротьби з ними.
До уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Україні, Людмили Денісової, надійшло чимало звернень про порушення конституційних прав людини у змісті цих нормативно-правових актів. На своїй офіційній сторінці у Facebook Людмила Денисова звернулась до громадян зауваживши, що:
реалізація положень Постанови № 1236 зі змінами та Наказу № 2153 в межах чинного законодавства, однак на практиці можуть призвести до порушення права на добровільність вакцинації проти COVID-19 та права на працю вказаних працівників.
Ніхто не може здійснювати політичного, соціального чи іншого тиску, а також дискримінації, у разі відмови від вакцинації, – наголошується у резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).
Невакциновані працівники можуть працювати дистанційно
Також Омбудсман звернулася до Прем’єр-міністра України з пропозицією щодо:
розгляду питання щодо можливості дистанційної роботи відповідно до статті 60-2 КЗпП України для працівників та державних службовців, для яких вакцинація проти COVID-19 визначена обов’язковою; встановлення обмежень прав, гарантованих Конституцією України на працю, освіту, вільне пересування, свободу та особисту недоторканість та на охорону здоров’я, виключно законами України.
Читайте також про підроблені сертифікати вакцинації тут.