На сьогодні корупція є однією з найбільших перепон на шляху ефективного розвитку нашої держави. Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час панельної дискусії «Клептократія та незаконні фінансові потоки», організованої за ініціативи Офісу Генпрокурора, розповів про системні проблеми у сфері антикорупційної діяльності, серед них такі:
індекс сприйняття корупції в Україні залишається надзвичайно високим. За даними Transparency International, у 2020 році Україна посіла 177 місце з 180 країн; згідно з даними Міністерства економіки, у І півріччі 2021 році рівень тіньової економіки в державі – 31% ВВП; втрати державного бюджету в результаті контрабанди та інших порушень митних правил сягають більш ніж 4-5 млрд доларів на рік.
“Це та реальність, із якою ми сьогодні маємо справу. І нам важливо вибудувати чіткий і зрозумілий план подальших дій. Цей план частково передбачений і в програмі Президента України, і в програмі партії “Слуга народу”.
Наразі можемо казати про те, що здійснено такі кроки:
відновлено кримінальну відповідальність за незаконне збагачення (стаття 368-2 ККУ); запроваджено позбавлення волі за декларування недостовірної інформації; статус НАБУ узгоджено з вимогами Конституції України; створено Бюро економічної безпеки; прийнято закон про боротьбу з олігархами та схвалено план заходів щодо його виконання; судова реформа: схвалено закони щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, також щодо обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя. Сформовано перший склад Етичної ради для перевірки Вищої ради правосуддя на доброчесність.
Подальші дії
Але, на жаль, це лише початок боротьби. І в майбутньому планується:
прийняття в цілому закону про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки № 4135; удосконалення правових засад діяльності Державного бюро розслідувань – збільшення штатної чисельності у територіальних підрозділах, статусу працівників, дисциплінарної відповідальності; внесення змін до Закону «Про прокуратуру» щодо посилення функціональної незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, удосконалення порядку відбору керівника САП, запровадження зовнішнього аудиту ефективності роботи; удосконалення законодавства про протидію легалізації злочинних доходів, забезпечення прозорості інформації про бенефіціарних власників підприємств, посилення банківського нагляду за ризиковими операціями; розширення участі громадян у здійсненні правосуддя шляхом забезпечення мирових судів, що будуть формуватися безпосередньо громадами для розгляду малозначних справ і вдосконалення інституту суду присяжних; криміналізація контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів.
“Таким чином, вже сьогодні ми можемо бачити перші результати боротьби з корупцією, а амбіційні плани дають надію на ефективність цих дій”.
Читайте також: Покарання за корупційне кримінальне правопорушення не може бути умовним.