На сайті Судової влади оприлюднений Регламент етичної Ради.
Українською та англійською мовами доступні перші два розділи Регламенту, які Етична рада затвердила на своєму першому офіційному засіданні 1 грудня 2021 року.
Регламент Етичної ради визначає порядок роботи Етичної ради, спрямований на реалізацію повноважень, визначених:
Законом України «Про Вищу раду правосуддя» та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» (Закон).
Ним визначено порядок підготовки, розгляду та ухвалення Радою рішень, а також інші питання процедурної діяльності Ради.
Повноваження Етичної ради
Згідно з Регламентом, Етична рада має такі повноваження:
встановлює відповідність кандидатів на посаду члена Вищої ради правосуддя (далі – кандидати) критерію професійної етики та доброчесності; протягом шести місяців з дня затвердження її персонального складу одноразово здійснює оцінювання відповідності членів Вищої ради правосуддя (крім Голови Верховного Суду), обраних (призначених) на посаду члена Вищої ради правосуддя до набрання чинності Законом, критерію професійної етики та доброчесності для зайняття посади члена Вищої ради правосуддя.
За регламентом порядок та черговість оцінювання відповідності діючих членів ВРП та кандидатів критерію професійної етики та доброчесності визначаються Радою з урахуванням можливості здійснення повноважень Вищою радою правосуддя відповідно до Конституції України.
Черговість:
першочергово Етична рада оцінює кандидатів на вакантні посади членів ВРП, конкурс на які оголошено відповідно до пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, по завершенню відповідних конкурсів, Етична рада невідкладно здійснює оцінювання діючих членів ВРП.
Подальше оцінювання діючих членів ВРП здійснюється після заповнення наявних вакантних посад. Однак, незалежно від кількості заповнених посад, Етична рада починає здійснювати оцінювання решти діючих членів ВРП не пізніше 8 лютого 2022 року.
Організація та порядок проведення засідань Етичної ради
Регламентом визначено:
Голова Етичної ради є головуючим на засіданнях Ради, У разі відсутності Голови, головуючим на засіданні є Заступник Голови Ради. У разі відсутності Голови і Заступника Голови Ради, головуючий на засіданні обирається більшістю від присутніх членів Ради шляхом відкритого голосування. Голова та Заступник Голови завжди підпорядковуються Раді.
Саме Голова Етичної ради, за погодженням із Заступником Голови:
визначає графік проведення засідань Ради, організовує завчасне інформування членів Ради та учасників засідання; забезпечує надання всіх матеріалів, які стосуються оцінювання кандидатів та діючих членів ВРП, членам Ради та експертам (фахівцям), залученим для підтримки діяльності Ради відповідно до частини двадцять третьої статті 9 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»; призначає, з урахуванням навантаження та в порядку надходження справ, двох доповідачів для оцінювання кожного діючого члена ВРП та кожного кандидата: одного доповідача з числа членів Ради – суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та одного доповідача з числа членів Ради, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями; взаємодіє з органами влади та іншими національними і міжнародними організаціями з питань здійснення Радою своїх повноважень; організовує вирішення питань, пов’язаних із організаційно-технічним забезпеченням діяльності Ради Державною судовою адміністрацією України; організовує одержання членами Ради безоплатного та повного доступу до відкритих державних реєстрів, суддівських досьє (досьє кандидатів на посаду судді); організовує залучення додаткових експертів, фахівців міжнародних та іноземних організацій.
Засідання Ради є повноважним, якщо у ньому беруть участь щонайменше чотири члени Ради.
Засідання Ради проводиться
українською та англійською мовами із забезпеченням синхронного перекладу з кожної з мов.
відкрито, з аудіо- та відеофіксацією і трансляцією засідання в режимі реального часу на офіційному вебпорталі судової влади України.
Виняток – обговорення та голосування щодо відповідності кандидатів або діючих членів ВРП критерію професійної етики та доброчесності.
Інформація про час і місце проведення засідання, порядок денний та рішення Ради оприлюднюються на офіційному веб-порталі судової влади України не пізніше ніж за 24 години до початку засідання.
Регламентом визначено, що члени Етичної ради та особи, які забезпечують переклад, не мають права
розголошувати будь-яку інформацію про обговорення та голосування щодо відповідності кандидатів та діючих членів ВРП критерію професійної етики та доброчесності.
Рішення Етичної ради
Результатом вирішення будь-яких питань діяльності Ради, віднесених Законом до її компетенції, а також вирішення будь-яких питань організаційної діяльності Ради, є рішення.
Член Ради під час ухвалення рішення голосує «за» або «проти».
Рішення Етичної ради:
ухвалюється більшістю голосів від присутніх членів Ради, за умови, що воно підтримано двома голосами членів Ради, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями. у разі однакової кількості голосів «за» і «проти» проводиться повторне голосування, у разі однакової кількості голосів «за» і «проти» під час повторного голосування голоси членів Ради, з яких принаймні двоє запропоновані міжнародними та іноземними організаціями, є вирішальними.
Рішення Ради викладаються у письмовій формі та оприлюднюються на веб-порталі судової влади України.
Рішення підписується головуючим на засіданні, на якому таке рішення було ухвалено. Головуючий підписує рішення лише після погодження його тексту членами Ради, які підтримали рішення.
За наявності окремої думки члена етичної ради, вона викладається у письмовій формі, про що головуючий повідомляє на засіданні.
Окрема думка додається до справи не пізніше семи днів з дня прийняття рішення. Зміст окремої думки виголошенню на засіданні не підлягає.