Під час II Ukrainian Arbitration Forum відбулось відкрите інтерв’ю Ганни Тищенко, директора департаменту міжнародних спорів Міністерства юстиції України, ведучим якого став Іван Касинюк, партнер ЮФ AGA Partners.
Щодо арбітражу та переходу від приватної практики на державну службу
Насамперед він поцікавився у пані Ганни, чи змінилася її кут зору на арбітражі після переходу від приватної практики на державну службу.
Ганна Тищенко зазначила, що вона дев’ять років працювала в юридичних компаніях як приватних так і державних, а після того,як вона перейшла на роботу до Міністерства юстиції змінився її кут зору не на арбітражі, а на державну службу.
«До цього переходу я не стикалася з інвестиційними арбітражами, а тут з одного боку цікаві кейси з багатомільйонними чи навіть мільярдними позовами, а з іншого бору – руки постійно в’яжуть бюрократія, необхідність враховувати політичні моменти тощо», – зазначила вона.
У 2014-2015 роках доводилося боротися з системою, щоб мати змогу захищати державні інтереси. Наразі, хоч кейсів стало значно більше, робити це значно простіше. Міністерство веде 13-19 кейсів щороку, тож аби з ними справитися працює команда з 17 фахівців, крім того до роботи в інвестиційних арбітражних спорах залучають фахівців провідних українських та міжнародних юридичних фірм.
Таким чином державна служба може стати прекрасним стартовим майданчиком для юриста-арбітражника – адже не кожна юридична фірма може похвалитися такою кількістю арбітражних кейсів.
«Для молодого юриста це може стати унікальним шансом здобути досвід», – зазначив Іван Касинюк.
Користуючись нагодою Ганни Тищенко розповіла про наявні вакансії та вимоги для пошукачів на посади у їх департаменті.
Питання альтернативи залучення зовнішніх радників
Іван Касинюк під час II Ukrainian Arbitration Forum, запитав про дискусію стосовно створення на базі департаменту міжнародних спорів Міністерства юстиції України такої собі юридичної фірми, котра взяла б на себе юридичний супровід спорів та зробила непотрібним залучення зовнішніх радників.
Ганна Тищенко наголосила, що така дискусія дійсно існує і для створення такого підрозділу є політична воля. Проте на заваді його створення стає кадрове забезпечення – рекрутувати з юридичного ринку відповідних фахівців нереально через доволі невеликий рівень зарплат.
«Зараз у нас 12 українських арбітражі і 12 зарубіжних. Для того, щоб вести ці справи потрібно щонайменше 8 висококваліфікованих юристів. На ринку вони є, але ми не можемо поки що конкурувати з ринком у рівні заробітної плати», – наголосила Ганна Тищенко.
Натомість зовнішніх радників – і українських, і закордонних міністерство залучає за ринковими ставками.
Говорячи про критерії відбору зовнішніх юридичних радників вона зазначила, що рекомендації із залучення зарубіжних фірм надає МЗС України, а вже департамент перевіряє їх компетенцію. Існують критерії відбору, розроблені тендерним комітетом міністерства не останнє місце в яких посідає рейтинг фірми у Chambers and Partners та Legal 500.
«Ми звертаємо увагу на успішні кейси цих фірм в арбітражі та наявний досвід: якщо фірма працювала на Україну і вигравала справи це буде плюсом», – підкреслила вона.
Нагадаємо, що Рахункова палата перевірила видатки Міністерства юстиції, спрямовані на забезпечення представництва України в ЄСПЛ