«Резерви [країни] витратили на дороги. «Клас, – кричав я, – супер». Але в нас перевантажені машини їздять, бл…дь, утричі. Там же норми. Що таке дорога? Для дороги смерть – це перетин точки нуля. Якщо -3…+3 °C, дорогу всередині розриває лід. +5…+50 °C – це нормально. Там інші пластифікатори дають – і воно нормально. -5…-50 °C – чудово. А коли нуль перетинає – це найстрашніша проблема. Вона найстрашніша. І ось у нас такі дороги тому», – пояснив Богдан.
Він наголосив, що кошти на будівництво доріг виділяли під високі відсотки.
«Подивися сьогодні грудень: нам щастить. Грудень теплий. Молимося. Ось у нас щодня нуль перетинає. У нас вдень +3 °C, а вночі -3 °C. Середньодобова – нуль. Але в нас щодня замерзає та розмерзається, замерзає та розмерзається. А що зараз роблять? Перевантажені зерновози валять зерно на порти. Не буде цих доріг за рік-два. Узагалі нічого не буде. Не лишиться нічого. Не тому, що вкрали, а тому, що недотримання технологічних норм. Мільярди зарили. Доларів мільярди туди зарили. Узяті під великі відсотки. А це все на…бнеться за якісь копійки: якісь даішники, начальники херні цієї ось там. За копійки», – наголосив Богдан.
ВІДЕО Контекст:
Проєкт «Велике будівництво» стартував в Україні 2 березня 2020 року. Це спільна програма президента України Володимира Зеленського та уряду, реалізацію якої передбачено коштом бюджету.
За даними «Української правди», найбільші підрядники «Великого будівництва» протягом неповних двох років отримали з бюджету за ремонт доріг 116 млрд грн.
У проєкті держбюджету на 2022 рік передбачено 124,1 млрд грн на дорожнє будівництво. Планують, що в цю суму увійдуть 40 млрд грн запозичень під державні гарантії, 5,5 млрд коштів від міжнародних організацій та інших держав, а також 78,6 млрд грн коштів дорожнього фонду. Потенційний додатковий ресурс від урядів інших держав та міжнародних фінансових організацій становить 43 млрд грн.