«Хотів би наголосити на важливому аспекті. Беззастережною умовою для ефективної співпраці з іншими країнами та міжнародними організаціями є чинна програма з Міжнародним валютним фондом. Саме МВФ – орієнтир та якісний показник для наших партнерів», – сказав Марченко.
Він підкреслив, що влада країни робить усе можливе, щоб виконати умови програми.
«Реалізація зобов’язань прискорює черговий перегляд програми та місії МВФ, що, сподіваємося, відбудеться найближчим часом. За результатами перегляду очікується отримання третього траншу за програмою – $700 млн, терміни програми завершуються у червні 2022 року, і за результатами останнього перегляду очікується отримання додаткових $1,5 млрд», – сказав міністр.
Він упевнений, що пільгове фінансування від МВФ, Світового банку, країн-партнерів сприятиме збереженню макрофінансової стабільності та відновленню довіри інвесторів.
Контекст:
Україна співпрацює із МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. Згідно з нею, планують виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Київ очікував на отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця року, але цього не сталося.
18 жовтня 2021 року місія МВФ та влада України досягли попередньої угоди про перший перегляд програми фінансування stand-by.
Перегляд програми співпраці з Україною stand-by і виділення країні траншу на суму 500 млн спеціальних прав запозичення, що еквівалентна $699 млн, виконавча рада Міжнародного валютного фонду завершила 22 листопада. Строк дії угоди про stand-by продовжено до кінця червня 2022 року.
Другий транш за програмою stand-by надійшов на рахунки уряду 24 листопада 2021 року.
Голова Національного банку України Кирило Шевченко в інтерв’ю Bloomberg, яке вийшло 10 грудня, анонсував початок перемовин із МВФ щодо нової програми співпраці 2022 року.
Перегляд програми співпраці України з МВФ очікують у лютому, говорив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.