Урожай зернових та зернобобових культур в Україні у 2021 році становив 84 млн тонн, олійних культур – 22,6 млн тонн. За підсумками 2019-2020 маркетингового року Україна за обсягом експорту зернових культур стала другим експортером у світі після США.
Наша держава вважалася важливим гравцем на міжнародному зерновому ринку і одним із гарантів продовольчої безпеки у світі. Так би, певне, було і цього року. Якби не повномасштабне вторгнення Росії. Росіяни мало того, що блокують український експорт продовольства морськими шляхами, так ще й перекладають провину на Україну і шантажують світ жахливими наслідками продовольчої кризи.
Наслідки злочинних дій Росії в Україні й справді можуть бути жахливими: за оцінками фахівців, вони здатні спричинити глобальну продовольчу кризу, яка залишить на межі голоду 18 мільйонів осіб. (Читайте також Аграрний фронт: як зібрати, а головне – продати врожай у час війни.)
Варіантів розв’язання проблеми пропонується декілька, але наразі жоден з них ще не задіяний наповну. А час спливає.
За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, раніше Україна вивозила через порти Одеси та Миколаєва до 5 млн тонн сільськогосподарської продукції на місяць. За перший місяць війни Україна недоотримала на експорті продовольства $1,5 млрд.
Висоцький зазначив, що зараз Україна має три шляхи для експорту – порти Дунаю, залізниця та автошляхи, але з кожним із них свої проблеми.
Якщо країни не побачать великого потоку зерна з портів України, починаючи з кінця липня, почнеться настрій, близький до паніки, наголошує Сольський: «Бо для них це вже критично. Зараз вони переплачують. Але другий місяць. Напевно, це ще не так боляче. Але, коли вони побачать, що буде через 2-3 місяці за умови, якщо українські порти не будуть розблоковані, не знайдуться інші логістичні шляхи, ми їхys голоси будемо чути все більше та більше».
Кількома днями пізніше премʼєр-міністр Болгарії Кіріл Петков під час пресконференції з нагоди його візиту до Києва повідомив, що Україна і Болгарія збираються перевести експорт українського зерна до болгарських портів.
На початку травня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час зустрічі зі своїм польським колегою Матеушем Моравецьким запропонував створити на кордоні з Польщею зелені коридори для експорту зернових.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Джолі заявила про готовність відправити кораблі до європейських портів, щоб українське зерно було доставлено тим, хто його потребує. За її словами, якщо це не буде зроблено, мільйони людей зіткнуться з голодом.
Як повідомив міністр транспорту Німеччини Фолькер Віссінг, компанія DB Cargo перебуває в процесі створення «залізничного мосту», яким можна було б перевозити велику кількість сільськогосподарської продукції в порти Північного моря та Адріатики.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш вступив у перемовини з Росією, Туреччиною та іншими країнами, щоб відкрити експорт українських зернових та запобігти глобальному дефіциту продовольства. В ООН побоюються, що через підрив сільськогосподарської промисловості України внаслідок війни та блокади українських портів Росією зростання цін та потенційний дефіцит можуть дестабілізувати ситуацію у бідних країнах, що залежать від українського врожаю.
“У різних частинах країни Росія буквально блокує доступ до їжі та іншої гуманітарної допомоги. Вона також використовує продовольство як зброю за межами України, перешкоджаючи українським товарам потрапити на міжнародні ринки”, –наголосив Блінкен.
Міністр оборони Великобританії Бен Воллес закликав Росію відкрити зерновий коридор з чорноморських портів України, щоб допомогти країнам, де дефіцит продовольства може спровокувати голод. При цьому він відкинув ідею зняття санкцій і привітав пропозицію чорноморських країн, таких як Туреччина, супроводжувати українські зернові постачання.
«Зернові конвої – це єдиний формат, який може працювати. Тоді не буде шантажу, тоді все буде чітко працювати», –зазначив він.
Тим часом військово-морські сили США не збираються брати участь у військових операціях в Чорному морі для деблокади українських портів. «Якщо ви питаєте, чи збираються ВМС США брати участь в операціях у Чорному морі, то відповідь – ні… Це просто ще одне свідчення жорстокості, з якою росіяни ведуть цю війну. Ми продовжуємо засуджувати це», – заявив речник Пентагону Джон Кірбі.
1 червня очільник українського Міністерства зовнішніх справ України Дмитро Кулеба поінформував, що Україна працює над міжнародною операцією під проводом ООН з флотами партнерів для створення безпечних торгових шляхів для експорту українського продовольства.
«Росія грає зі світом у голодні ігри, блокуючи однією рукою український експорт продовольства, а іншою намагаючись перекласти провину на Україну», – написав Кулеба у Твіттері.
Награбоване доправляють до Росії, а також намагалися продати у Єгипті та Лівані. Ці країни купувати крадене збіжжя відмовилися. Однак не можна виключати, що спроби загарбників збути здобич продовжаться.