> Ілля Шевченко,
співкеруючий партнер ЮК «АРМАДА»
Судові процеси проти російської федерації щодо відшкодування завданих збитків мають багато особливостей. І, якщо ви маєте намір не просто формально отримати судове рішення, а й виконати його, ці особливості варто враховувати з самого старту процесу.
В минулих публікаціях ми писали про особливості формування доказової бази та правовий статус активів, втрачених на тимчасово окупованих територіях.
Сьогодні ж поговоримо про належне повідомлення відповідача у спорах, пов’язаних з відшкодуванням воєнних збитків.
Чому це важливо
Як українське законодавство, так і міжнародне право визначає принципи справедливості та рівності сторін одними з базових для судочинства. І недотримання цих принципів ставить під сумнів законність винесеного судового рішення.
Звичайно, для того, щоб можна було казати про справедливість, відповідач має принаймні знати, що суд розглядає справу щодо нього. Тому належне повідомлення відповідача – це невід’ємна частина судового процесу, якою не можна нехтувати.
Це важливо, але є й більш прикладний аспект. Нагадаємо, що активи рф в Україні після повномасштабного вторгнення були націоналізовані. Тож виконувати отримане в Україні судове рішення доведеться за кордоном.
Чи це можливо? Так. Це складний, але цілком реалістичний процес. Але для того, щоб отримати дозвіл на виконання рішення суду за кордоном, це рішення має відповідати вимогам міжнародних норм та укладених міждержавних угод.
Процедури виконання рішень національних судів в різних країнах регулюються, як правило, одно- або багатосторонніми угодами, які були укладені між Україною та іншими державами. Однією з таких угод є Конвенція про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах, або Гаазька конвенція від 02.07.2019 року (для України вона набрала чинності 01.09.2023).
Сьома стаття цієї Конвенції вказує, що у визнанні або виконанні судового рішення може бути відмовлено, якщо документ, на підставі якого порушено провадження, не був вручений відповідачу завчасно та у такий спосіб, щоб надати йому можливість організувати свій захист. Або якщо такий документ був вручений відповідачу у спосіб, що є несумісним з основоположними принципами запитуваної Держави стосовно вручення документів. Запитувана Держава в цьому контексті – це держава, до якої Ви прийшли за виконанням судового рішення проти рф.
Аналогічні норми містить абсолютна більшість міждержавних угод, що стосуються співпраці в напрямку виконання судових рішень. Тож, якщо під час суду ви не повідомляли росію про це провадження, або повідомляли некоректно – іноземні суди скоріш за все відмовлять вам у наданні дозволу на виконання такого рішення.
Як повідомляти правильно?
Стандартний порядок вручення процесуальних документів представникам іноземної держави – це направлення в дипломатичному порядку, тобто надсилання за допомогою вербальних нот через дипломатичні установи.
Про це зазначає і сама російська федерація, яка в численних дипломатичних нотах посилається на укладені міжнародні угоди та вимагає вручення всіх документів саме дипломатичним шляхом.
Але наразі такий формат повідомлення для України є неможливим через розірвання дипломатичних стосунків з державою-агресором. Тому в спорах проти рф доцільно використовувати альтернативні способи повідомлення.
Оглянемо такі способи:
Оголошення на сайті судової влади України
Цей спосіб є найпростішим, тож українські суди досить часто обирають саме його. Втім радимо використовувати цей спосіб виключно як допоміжний. Він може бути визнаний як такий, що відповідає законодавству України (з певною натяжкою), але навряд таке повідомлення задовільнить іноземні суди. Про недостатність такого повідомлення зазначав, зокрема, і ЄСПЛ у рішенні від 20 червня 2023 року у справі «LAZARIS v. ALBANIA» за заявою № 48806/06.
Направлення на електронну пошту державних органів рф
Направлення документів на електронні пошти Мінюсту, Генеральної прокуратури та/або МЗС росії є набагато більш коректним способом повідомлення, аніж оголошення на сайті. Таке повідомлення відповідає нормам українського законодавства та може бути визнано належним у багатьох країнах світу.
Повідомлення посольства рф в іншій країні
Посольства рф, здебільшого, відмовляються від отримання процесуальних документів від українських позивачів, і це є усталеною позицією російських установ. В якості прикладу можемо навести заперечення, яке представники рф висловлювали у справі 1:23-cv-00764-ACR в Окружному суді США в окрузі Колумбія (спір з Ощадбанком, експертна доповідь від 01 березня 2024 року). Ключовим аргументом цього заперечення є посилання на дипломатичний імунітет відповідних установ, та позиція щодо того, що направляти процесуальні документи іншим державам через їх дипломатичні установи можна тільки за згодою уповноважених осіб цих установ.
Втім ця позиція не є «беззаперечною», і в деяких країнах заходу такий спосіб повідомлення може бути визнаний належним.
Пряме поштове направлення на адресу державних органів рф
Цей спосіб доставки процесуальних документів до відповідача, з огляду на недоступність дипломатичних каналів комунікації, може бути визнаним належним у більшості західних країн.
Для таких відправлень можна використовувати міжнародні служби доставки або організовувати поштову відправку з території тих країн, у яких є поштове сполучення з рф.
Висновки
Належне повідомлення відповідача – це дуже важливо. Тож не залишайте це питання напризволяще, і обов’язково подбайте про належне направлення принаймні позову, ухвали про відкриття провадження та остаточного рішення; Повідомляйте рф шляхом прямого поштового направлення та/або направленням на електронну пошту. В якості додаткового способу можна використовувати направлення на адресу посольств рф в третіх країнах. Але не варто сподіватись виключно на оголошення на сайті суду; Доцільно буде просити суд зазначити в ухвалі належний спосіб комунікації з відповідачем та детальне обґрунтування обраного способу. Для цього – подайте аргументоване клопотання або наведіть відповідні доводи в позовній заяві.
І є ще одна річ, яку варто зробити для того, щоб спростити та пришвидшити отримання компенсації за завдані війною збитки для вашого підприємства. Пройдіть, будь-ласка, опитування за цим посиланням, яке проводить міжнародна юридична асоціація UKRAINIAN REVIVAL спільно з юридичною компанією «АРМАДА». Це допоможе нам в роботі над збільшенням ефективності та спрощенням механізму відшкодування воєнних збитків, а вам – швидше отримати належні вашому підприємству кошти.