6 декабря, 2024 14:03
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Диверсії в Європі: випадки з російським слідом

Росія цього року збільшила кількість диверсійних операцій у Європі – вибухів, підпалів, вбивств, кібератак тощо. На думку західних спецслужб, Кремль має дві цілі – зірвати постачання військової допомоги Україні та посіяти страх серед мирних громадян. Як повідомив міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський, у Європі було зафіксовано 500 підозрілих інцидентів, і до сотні з них можуть бути причетні російські спецслужби. У британській МІ-6 підтверджують ці дані: Річард Мур назвав кампанію російського саботажу в Європі «безрозсудною». «Слово і діло» виділило кілька НП, які завдали шкоди безпеці союзників.

Британські спецслужби підозрюють, що без росії не обійшлося в інциденті в місті Гласкод (Вельс): у квітні там стався вибух на заводі з виробництва боєприпасів компанії BAE Systems. Там виробляють зокрема артилерійські системи L119 та M777, БМП CV90, які активно використовуються українською армією.

У травні в Берліні (Німеччина) сталася пожежа на одному з найбільших оборонних заводів Diehl Metal (виготовляє, зокрема, системи протиповітряної оборони IRIS-T).

ЗМІ писали, що Німеччина розслідує ймовірність того, що за пожежею могла стояти росія: нібито іноземна розвідка надала спецслужбам конкретні докази причетності. Офіційно це не підтверджувалось.

Через місяць після пожежі в компанії повідомили, що його причиною став «технічний дефект», який, утім, міг виникнути через диверсію.

Наприкінці серпня у німецькому місті Тройсдорф стався вибух на території заводу з виробництва вибухових речовин Diehl Defence. Наступного дня після інциденту міністр оборони Естонії висловив думку, що до нього може бути причетна росія.

Також у серпні у Німеччині планувалася ще одна диверсія – отруєння води на військових базах – але їй вдалося запобігти.

На заході країни протягом кількох днів на трьох військових базах – у Кельні, Мехерніхе, Гайленкірхені (там базуються літаки-розвідники НАТО) – помітили пошкодження загороджень навколо резервуарів із питною водою.

На авіабазі в Кельні, яка є важливим логістичним вузлом для надання військової допомоги Україні, спрацював сигнал тривоги в системі водопостачання. Після цього біля резервуарів з водою помітили сторонню людину, яка встигла втекти. У Гайленкірхені, як повідомлялося, невідомий також намагався проникнути на територію військового об’єкту.

Низка перевірок показала, що ні хімічного, ні біологічного забруднення води не було.

У листопаді з різницею в кілька днів у Балтійському морі було пошкоджено два телекомунікаційних кабелі – між Німеччиною та Фінляндією та між Швецією та Литвою. Через це виникли проблеми зі зв’язком та інтернетом.

Постраждалі від інциденту країни підозрюють диверсію.

Як розповіли джерела Wall Street Journal, попереднє розслідування показало, що кабелі, ймовірно, перерізали у винятковій економічній зоні Швеції, де вони перетинаються у відносно вузькій ділянці. Пошкодження від природних причин практично виключено.

Одна з версій – кабелі могло пошкодити китайське судно Yi Peng 3 під керівництвом російського капітана. Загалом європейські уряди прямо кажуть, що росія має і можливості, і «бажання» для здійснення такої диверсії.

Нагадаємо, у жовтні 2014 року у Чехії біля села Врбетіце стався потужний вибух на складах боєприпасів. Спочатку цей інцидент назвали випадковим, але розслідування виявило причетність до справи російських спецагентів ГРУ.

В уряді Чехії влітку 2021 року підтвердили, що до вибухів у Врбетиці причетні російські спецслужби.

@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

В яких країнах немає українського посла

Президент Володимир Зеленський обіцяв до кінця року заповнити усі вакантні посади послів за кордоном. Станом …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *