В понеділок, 16 грудня, відбувся Форум «Право та справедливість: посилення взаємодії в умовах війни». В заході взяли участь представники органів державної влади, громадського сектору та міжнародних організацій.
Серед ключових тем – посилення співпраці органів державної влади, громадянського суспільства та міжнародних партнерів у сфері правосуддя, забезпечення доступу до правової допомоги вразливим категоріям населення, реформування системи безоплатної правничої допомоги, інтеграцію міжнародних стандартів у правову систему України та посилення взаємодії на місцях.
Відкриваючи форум, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина зазначила:
«Ми спрямовуємо багато зусиль на інституційну реформу та формування системи доброчесності. Але сьогодні говоритимемо про ту частину державної політики, яка залишається недостатньо поміченою – про ті послуги і можливості, що дозволяють громадянам навіть в умовах війни відчувати справедливість і рівність у відносинах з державою. Ми прагнемо, щоб держава служила своїм громадянам. Як Міністерка юстиції, докладаю максимум зусиль, аби Міністерство стало структурою, що асоціюється зі справедливістю, доступом громадян до їхніх прав, а також відповідальністю росії за вчинені злочини. Такі форуми й дискусії повинні стати регулярними платформами для діалогу»
З вітальним словом до учасників заходу також звернулися Яко Сільє – Постійний представник Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН), Гаель Вейсьєр – Посол Франції в Україні, Шарлотта Сюрен – тимчасова повірена у справах Посольства Британії в Україні. Іноземні гості висловили слова підтримки України на шляху до ЄС та наголосили на важливості подальших реформ.
В ході панельної дискусії «Євроінтеграція під час війни: захист прав та цінностей» зі спеціальним словом виступив Комісар ЄС з питань демократії, юстиції, верховенства права та захисту прав споживачів Майкл МакГрат. Він відзначив прогрес України, зокрема, в реформуванні судової системи та боротьбі з корупцією та наголосив на важливості створення Дорожньої карти щодо верховенства права.
Як сьогодні трансформується система безоплатної правничої допомоги, розповів директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов. Він зупинився на досягненнях системи безоплатної правничої допомоги в Україні у 2012–2024 роках, а також акцентував увагу на змінах до підходів у наданні БПД та поточних викликах.
Крім того, учасники форуму окреслили механізми комплексного захисту прав та інтересів громадян в контексті міжсекторальної взаємодії в умовах війни, в також обговорили проблеми захисту прав вразливих категорій осіб та особливості комплексної підтримки на місцях, у тому числи на окупованих та прифронтових територіях.
Форум відбувся за ініціативи Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у співпраці з Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правничої допомоги Безоплатна правнича допомога та за підтримки Програми розвитку ООН в межах проєктів Мережі «Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту» та флагманського партнерства ПРООН та ЄС «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».