Державна аудиторська служба України під час аналізу фінансово-економічної діяльності «Нафтогазу» виявила прямі втрати на суму понад 75 млрд грн. Про це з посиланням на підсумковий «багатосторінковий документ» повідомляє 6 жовтня «Економічна правда».
Видання зазначає, що загалом ревізори нарахували хиб і порушень у роботі компанії більше ніж на 225 млрд грн.
Держаудитслужба виявила порушення різного характеру, зокрема продаж газу за заниженими цінами, безпідставну виплату премій членам правління «Нафтогазу», заниження вартості послуг за транспортування газу, провалення програми збільшення видобутку газу, порушення під час закупівлі і приховане кредитування.
Окремо «Економічна правда» виділила чотири способи, за допомогою яких «Нафтогаз» занижував виплати дивідендів до держбюджету:
нарахування резерву сумнівних боргів за незатвердженого фінансового плану; порушення в «Укртрансгазі», дочірній компанії «Нафтогазу»; заниження прибутків через невідображення в їхньому складі штрафів, пені та неустойки за рішенням судів; непідписання актів реалізації газу у 2016–2018 роках.
Видання підкреслює, що в «Нафтогазі» підтвердили факт одержання результатів перевірки. У компанії розповіли, що її фахівці надали свої заперечення щодо аудиту.
2019 рік «Нафтогаз» закінчив із чистим прибутком після оподаткування в розмірі 63,3 млрд грн. Підприємства компанії видобули 16,1 млрд м³ газу (78% загального видобутку газу в Україні) і забезпечили транзит 89,6 млрд м³ газу.
Протягом січня – червня 2020 року «Нафтогаз» одержав чистих збиктів у розмірі 11,541 млрд грн. Такі результати роботи в компанії пояснили пандемією коронавірусу і зниженням цін на нафту й газ.
Компанія має монопольний доступ до природного газу, який видобувають державні компанії – «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогаз», це становить понад 73% усього видобутку газу в Україні, зазначає Delo.ua. 5 серпня в парламенті зареєстрували законопроєкт №3958, який передбачає позбавлення «Нафтогазу України» монопольного становища.
«Нафтогаз України» 26 серпня відзвітував про підвищення ціни газу для населення під час укладання контракту на рік у період із 16-го до 30 вересня до 5,24 грн за м³, пояснивши це підвищенням вартості газу на європейських газових хабах напередодні опалювального сезону.