У разі, якщо Міжнародний валютний фонд відмовиться надавати Україні новий транш фінансової допомоги, Україні доведеться урізати витрати на розвиток. Про це повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко в інтерв’ю ThePage, опублікованому 12 жовтня.
«Є різні меню. Є меню з беконом, з другою стравою і з десертом. Це називається одне меню. А є меню вегетаріанське. Ось буде вегетаріанське [якщо Україна не отримає транш]. Воно буде нормальне – можна прожити, але, можливо, не зможемо собі дозволити якісь певні речі», – зазначив він.
Міністр підкреслив, що навіть якщо Україна залишиться без траншу, підвищення пенсій і зарплат відбудеться, оскільки міжнародні кредити витрачають не на поточні проблеми. Залишившись без грошей МВФ, Україні доведеться скоротити витрати на розвиток – кошти, які спрямовують на фінансове забезпечення наукової, інвестиційної та інноваційної діяльності.
«Передусім, на жаль, це видатки розвитку. Гадаю, що це не стосуватиметься оборони й безпеки держави. Звісно, не поріжуть освіти й медицини, до того ж у період коронакризи», – зазначив він.
Нову програму співпраці з Україною stand-by виконавча рада МВФ схвалила 9 червня 2020 року, йдеться про виділення $5 млрд, які планують перерахувати чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу.
Марченко заявляв, що до кінця року Україна розраховує отримати від МВФ два транші по $700 млн. Однак заступник голови Нацбанку України Дмитро Сологуб вважає, що таку можливість уже втрачено і потрібно намагатися отримати один.
Президент Володимир Зеленський переконаний, що в нинішній ситуації економіці України необхідні гроші МВФ. «Вигідно нам, невигідно – зараз це як кров для організму людини», – пояснив він.
Керівник НБУ Кирило Шевченко заявив, що у МВФ «є певні занепокоєння щодо антикорупційної політики». Марченко підтвердив, що затримка з новим траншем спричинена питаннями МВФ щодо роботи антикорупційних органів в Україні, а також до обмежень заробітної плати чиновників.