9 марта, 2024 17:48
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Монопольне становище Tedis хочуть легалізувати через парламент – "Ліга антитрасту"

Народна депутатка від «Європейської солідарності» Іванна Климпуш-Цинцадзе зареєструвала проєкт закону №2719, яким пропонують внести зміни до законів у сфері регулювання виробництва й обігу, запобігання та зменшення вживання тютюнових виробів.

Ініціативу подано як виконання частини зобов’язань України щодо Угоди про асоціацію між Україною і Європейським союзом та імплементацію директиви 2014/40 ЄС про наближення нормативних актів держав-членів щодо виробництва, презентації та продажу тютюну і супутніх товарів.

Експерти «Ліги антитрасту» зазначають у Facebook, що запропонована законопроєктом модель механізму стеження за обігом тютюнових виробів за допомогою електронної системи контролю Track & Trace лобіює інтереси монополіста ТОВ «Tedis Україна».

В Україні власні системи Track & Trace добровільно використовують три з чотирьох найбільших тютюнових виробників і окремі дистриб’ютори, але органи контролю не мають можливості легально нею користуватися, зазначають в організації.

Головною вимогою директиви 2014/40 ЄС є абсолютна незалежність системи контролю Track & Trace від тютюнової промисловості та від будь-яких учасників тютюнового ринку, в українському законопроєкті таких меседжів немає, ідеться в повідомленні.

«Нагадаємо, 9 вересня 2020 року з порушенням регламенту, «із голосу», без погодження з Антимонопольним комітетом, Державною регуляторної службою та іншими органами Кабінет Міністрів уже прийняв постанову «Про реалізацію експериментального проєкту «Національний оператор на ринку тютюнових виробів», – пише «Ліга антитрасту».

Документ уряду, на думку активістів, передбачає, що ідентифікатором і оператором системи Track & Trace може стати ТОВ «Tedis Україна» (раніше «Мегаполіс»). Компанія є активним учасником ринку, має тісні зв’язки з виробниками, займає монопольне становище, її обвинувачували в порушенні антимонопольного законодавства, ухиленні від сплати податків. Водночас фінансування і функціонування електронної системи контролю за обігом тютюнових виробів забезпечуватиме Кабінет Міністрів України.

За інформацією «Ліги антитрасту», окремі тютюнові виробники не бажають виконувати урядову постанову, тому що документ суперечить директиві ЄС, а отже, не дасть очікуваного ефекту й обсяг контрабанди щонайменше буде збережено, а щонайбільше – зростатиме. Виробники вважають за необхідне закріпити нову модель відносин на рівні закону, щоб убезпечити себе і перекласти відповідальність за наслідки на державу в особі парламенту.

«У разі, якщо законопроєкт буде прийнятий у такій редакції, депутати легалізують зазначену урядову постанову та монополію Tedis, що порушує умови європейської директиви, задля імплементації якої проєкт закону нібито розроблявся», – вважають фахівці «Ліги антитрасту».

https://www.facebook.com/league.antitrust/posts/206185837533039

Пізніше в організації повідомили, що Климпуш-Цинцадзе висловила готовність внести поправки до законопроєкту і додати норму, у якій є можливість для тютюнового монополіста «Tedis Україна» стати національним оператором.

«Народна депутатка в коментарі у відповідь зазначила, що в законопроєкт не закладалася така мета. При цьому норми директиви, що мали б виключити можливість для Tedis стати національним оператором, не були внесені до законопроєкту, бо передбачалося, що останні мають бути закріплені саме на рівні уряду», – ідеться в повідомленні.

https://www.facebook.com/league.antitrust/posts/206877597463863

9 вересня Кабмін підтримав створення національного оператора на ринку тютюнових виробів. Як зазначили в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, документ розроблено Мінекономіки спільно з Мінфіном.

Як пише видання LB.ua, згідно із проєктом рішення, Кабмін надає статус «національного оператора на ринку тютюнових виробів» одній юридичній особі. Фактично такий «національний оператор» стає приватним монополістом-оптовиком з офіційним статусом. Виробники сигарет повинні будуть продавати йому всю свою продукцію для оптової дистрибуції. Обирати «оператора» будуть за прописаними в постанові критеріями. Зараз критерії прописано так, що під них може підпасти тільки одна компанія – «Tedis Україна», зазначає автор статті Сергій Шуліка.

Народний депутат від «Слуги народу» Олександр Качура заявляв, що міністр економіки Ігор Петрашко лобіював інтереси «Tedis Україна» і його необхідно звільнити.

Проверьте

Правоохоронці затримали хакерів з України, які завдали банкам США і Європи збитків на $2,5 млрд

Кіберполіція та Офіс генпрокурора України, Євроюст, Європол, а також правоохоронні органи США та Німеччини викрили …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *