Президент України Володимир Зеленський заявив, що за час незалежності було розграбовано приблизно 5 млн га українських земель. Про це глава держави заявив в інтерв’ю українським телеканалам «1+1», ICTV, «Інтер» і «Україна», яке вийшло 22 жовтня. Запис транслювали на каналі «Сегодня» в YouTube.
«Ми проаналізували, що відбувається, як, вибачте за таке слово, промивали мозок людей через земельну реформу 30 років. Потім ми змінили голову Держгеокадастру, який одразу відкрив усі цифри: 5 млн га украли. Ось чому це відбувалося. 2 із чимось млн га державних земель всього залишилося. Усього було 7 млн га. А де 5 млн га? Ці 2 млн ми встигли моїм указом передати в об’єднані територіальні громади. І тепер вони будуть відповідати за використання цих земель, за наповнення їхнього місцевого бюджету. І це правильно. А 5 млн? Що із цим?» – сказав президент.
За його словами, «частина цих людей, які вкрали цю землю, знаходиться у Верховній Раді».
31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні й у цілому проєкт закону №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». 28 квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон про відкриття ринку землі.
Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, із 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення продавати не будуть.
15 жовтня Зеленський підписав указ, який передбачає передання земель сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність.
Глава Держгеокадастру Роман Лещенко заявляв, що 5 млн га землі вивели з держвласності через схеми з безкоштовною приватизацією.