Податковий комітет Верховної Ради України хоче проштовхнути зміни в закон «Про ринок електричної енергії», які фінансово дискримінуватимуть різні підприємства «зеленої» енергетики України, про це у Facebook повідомила Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА).
Як наголошують у повідомленні, після заяв і погроз голови Державної податкової служби України на адресу компаній, які виробляють електроенергію з поновних джерел енергії, сектор зіткнувся з новим видом тиску: прагненням запровадити дискримінацію на ринку і розділити галузь.
«Прямо зараз у податковому комітеті ВРУ йде підготовка до прийняття змін у Податковий кодекс України, необхідних для подальшого прийняття державного бюджету на 2021 рік. Мова йде про законопроєкт №4101-д, який, окрім податкових норм, передбачає внесення змін до ст. 65 закону України «Про ринок електричної енергії», відповідно до яких ДП «Гарантований покупець» буде зобов’язаний здійснити 100% оплати електроенергії у пріоритетному порядку: спочатку – виробникам із біомаси/біогазу, а потім – усім іншим видам ПДЕ генерації. Погодження цієї норми планується податковим комітетом завтра, 30 жовтня 2020 року», – зазначає асоціація.
Українська вітроенергетична асоціація заявила, що цю норму потрібно негайно виключити із законопроєкту і зняти з порядку денного податкового комітету.
«Сьогодні ми спостерігаємо новий вид тиску з боку органів державної влади на сектор ПДЕ. Тепер про галузь не просто поширюються некоректні повідомлення, а ще й планується запровадження відвертої дискримінації по відношенню до вітрової і сонячної енергетик через введення такої пріоритетної процедури виплат», – зазначає голова правління УВЕА Андрій Конеченков.
За його словами, загалом після того, як виробники електроенергії з енергії сонця і вітру добровільно погодилися на скорочення «зеленого» тарифу, у найвигіднішому фінансовому становищі на всьому ринку ПДЕ залишилися тільки виробники з біомаси та біогазу.
«Це яскрава ілюстрація того, як галузь «зеленої» енергетики вкотре намагаються посварити і розділити. Ця правка негайно має бути знята з порядку денного комітету», – підкреслив Конеченков.
https://www.facebook.com/ukrwindenergyassociation/posts/2344883435646389
6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денисові Шмигалю й повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».
Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема тому, що в липні цього року ухвалили закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.
«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.
1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, запровадження повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дадуть змогу заощадити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни і обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.
Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію, починаючи із серпня цього року.
Станом на початок жовтня, за даними «Гарантованого покупця», рівень розрахунків за електроенергію щодо ПДЕ за серпень становив 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.
Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.