16 февраля, 2024 6:45
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Криза в "зеленій" енергетиці відлякує інвесторів, незважаючи на заклики Зеленського – норвезький інвестор

Невиконання українською владою зобов’язань перед інвесторами в «зелену» енергетику відлякує їх від України, а також негативно впливає на політичне та економічне становище держави. Про це заявив віцепрезидент із розвитку бізнесу NBT (інвестор у вітрову енергетику) Магнус Йогансен під час обговорення в Українському кризовому медіацентрі проблеми ймовірного скасування «зелених» тарифів Конституційним Судом України. Запис опубліковано на YouTube-каналі центру.

За його словами, інвестори негативно сприйняли нездатність української влади виконати взяті зобов’язання перед виробниками електроенергії з альтернативних джерел з оплати за доправлену електрику й погашення заборгованості перед ними.

«Ми постійно під час останніх шести місяців обговорювали неплатежі з боку «Гарантованого покупця». Нарешті ми змогли зустрітися із прем’єр-міністром [Денисом] Шмигалем та в.о. міністра [енергетики] пані [Ольгою] Буславець і почули про підписання [меморандуму] між асоціаціями і прем’єр-міністром, що буде вже остаточним документом, який розв’яже проблему неплатежів. Ми думали, що відбуватиметься саме те, що ми підписали, але, на жаль, ситуація триває, нічого поки не змінилося», – розповів Йогансен.

На його думку, наслідком таких дій влади, незважаючи на заклики президента України Володимира Зеленського про відкритість держави і бажання залучати іноземні інвестиції, стане те, що іноземні інвестори підуть з України, і не тільки з енергетичної галузі.

«Уявіть собі, що президент Зеленський запрошує іноземних інвесторів на зустріч і на обід, але там на задньому дворі сидять собаки, яких готові спустити на тих самих інвесторів. Уявіть собі, що це так собі уявляють міжнародні інвестори в такому разі. Навіщо їм тоді приходити? І якщо такі випадки будуть траплятися й надалі, то інвестиції в Україну взагалі припиняться», – вважає Йогансен.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань із погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема тому що в липні цього року ухвалили закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже більше ніж 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення цілковитої відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Вказані заходи дадуть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає строки й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними «Гарантованого покупця», рівень розрахунків за електроенергію за ПДЕ за серпень становив 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.

Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.

29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і втричі більше за сплачені тепловими електростанціями.

Проверьте

"Ситуація непроста". Марченко заявив, що в бюджеті України до кінця року не вистачає $3 млрд

Через те, що Україна не одержала запланованих траншів від Міжнародного валютного фонду в межах програми …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *