На запровадження вимог Стамбульської конвенції бюджету країни може знадобитися $50 млн, заявив в ефірі «5 каналу» доктор юридичних наук, віцепрезидент польського Інституту правової культури Ordo Iuris Тимотеуш Зих.
«Опираючись на дані ООН, можемо сказати, що якби в Польщі крок за кроком впроваджувалися приписи Стамбульської конвенції, це коштувало б додатково $50 млн. Якщо взяти до уваги, що в Україні кількість населення подібна до населення Польщі, то і кошти теж були б подібними», – пояснив Зих.
Він зазначив, що зараз у Польщі обговорюють можливість денонсації Стамбульської конвенції, прем’єр-міністр звернувся щодо цього питання до Конституційного суду. Також триває збір підписів під петицією про вихід із цієї угоди: якщо документ набере 100 тис. голосів, Сейм Польщі на своєму засіданні муситиме розглянути це питання.
«Якщо йдеться про конкретні ефективні інструменти, щоб поборювати домашнє насилля, наприклад, заборонити тому, хто спричиняє насилля, спільне мешкання із жертвою, то в цьому плані ми [в Польщі] пішли набагато далі, ніж пропонує Стамбульська конвенція. На основі досліджень, які були зроблені у Польщі, ми бачимо, що домашнє насилля буде набагато рідше виступати там, де є традиційна сім’я», – заявив експерт.
Конвенцію Ради Європи про запобігання та боротьбу з насиллям щодо жінок та домашнім насиллям було відкрито для підписання 11 травня 2011 року у Стамбулі. На сьогодні документ ратифікували 34 країни. Серед тих, хто не ратифікував, – Великобританія, Чехія, Угорщина, Болгарія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Словаччина та Україна.
Президенту України довелося повернутися до питання про ратифікацію конвенції після того, як електронна петиція з таким закликом набрала понад 26 тис. голосів. Попередня спроба внести проєкт такого закону в Раду була 2016 року, але тоді його передали на доопрацювання, а у 2019-му зняли з розгляду.
У Польщі конвенцію ратифікували 2015 року. Але в липні 2020 року міністр юстиції Збігнєв Зьобро закликав почати процес виходу Польщі з цієї угоди.
Інститут правової культури Ordo Iuris («Ордо Юріс») – незалежна юридична організація, заснована в Польщі, акредитована Європейським парламентом. Інститут об’єднує вчених і юристів-практиків із метою розвитку правової культури, яка ґрунтується на повазі до людської гідності і прав.
«Ордо Юріс» виступав як третя сторона в міжнародних розглядах, зокрема у Верховному суді Польщі, Європейському комітеті із соціальних прав і Європейському суді із прав людини. Крім того, організація має надати свої висновки за запитом Венеціанської комісії, моніторингового комітету ПАРЄ і комітету з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ (LIBE) Європейського парламенту.