16 февраля, 2024 5:59
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Держава має передбачити в бюджеті на 2021 рік часткове фінансування "зеленої" енергетики – Центр Разумкова

Україна має передбачити в державному бюджеті на 2021 рік фінансування 20% виробленої «зеленої» електроенергії протягом наступного року, як це передбачено чинним із 1 серпня законом України №810-IX. Про це під час дискусії щодо проблем боргів перед «зеленими» інвесторами розповіла провідна експертка з енергетичних програм Центру Разумкова Світлана Чекунова. Трансляцію проводила на своїй сторінці у Facebook Європейська бізнес-асоціація.

Чекунова зазначила, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, порахувала прогнозний обсяг генерації зеленої електроенергії 2021 року, а Міністерство енергетики затвердило ці розрахунки.

«Відповідно, такі витрати потрібно передбачити, а Верховна Рада має це підтримати», – сказала Чекунова.

Вона додала, що проблеми розрахунків за «зелену» електроенергію дуже хвилюють іноземних інвесторів, оскільки умов підписаного «зеленого» меморандуму з Кабміном і навіть законодавства, що передбачає погашення боргів, не виконують.

https://www.facebook.com/EBA.Ukraine/videos/273206374083651/

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, запровадження цілковитої відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% – 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дають змогу державі заощаджувати 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

У документі зазначено зниження «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій на 15% і для вітрових – на 7,5% вже із серпня 2020 року. За це уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погашення до кінця 2021 року всього комплексу боргу – 22,4 млрд грн. 40% від цієї суми «Гарантований покупець» має погасити вже в четвертому кварталі 2020-го. Закон передбачає, що 20% виробленої зеленої електроенергії в Україні потрібно оплачувати з бюджету.

Станом на початок листопада, за даними «Гарантованого покупця», за вересень виплачено приблизно 60% боргу із «зеленої» електроенергії, протягом 20 днів жовтня – усього 7%. Водночас зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу немає.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денисові Шмигалю й повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і утричі більше від сплачених тепловими електростанціями.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

Проверьте

"Ситуація непроста". Марченко заявив, що в бюджеті України до кінця року не вистачає $3 млрд

Через те, що Україна не одержала запланованих траншів від Міжнародного валютного фонду в межах програми …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *