21 февраля, 2024 20:12
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

50% іноземних інвесторів розчаровані владою України через боргову кризу в "зеленій" енергетиці – Асоціація сонячної енергетики

Майже 50% іноземних інвесторів розчаровані ситуацією з погіршенням інвестиційного клімату в Україні, який фіксують у галузі поновної енергетики, де влада України не виконує своїх обіцянок щодо погашення боргів за вже вироблену «зелену» електроенергію. Про це пише у Facebook Асоціація сонячної енергетики України, коментуючи опитування іноземних інвесторів, проведене з ініціативи Європейської бізнес-асоціації, Центру економічної стратегії й інвесткомпанії Dragon Capital.

Перші результати інвестиційної кризи у сфері ПДЕ тепер позначилися й на інвестиційній привабливості в інших галузях економіки України, вважають в асоціації.

«Прикро констатувати, але деструктивний ефект для інвестиційного іміджу України від «кидка» інвесторів ВДЕ, про який спільнота галузевих асоціацій відновлюваних джерел енергії попереджала ще влітку, сьогодні вже стає реальністю», – підкреслює АСЕУ.

В організації уточнили, що за даними опитування, 48% іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України знижується, і лише 9% бачать поліпшення.

«Навіть закон про інвестиційні няні не допоміг», – додали в асоціації.

https://www.facebook.com/aseuofficial/posts/432811534780120

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, запровадження цілковитої відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% – 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дають змогу державі заощаджувати 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

У документі зазначено зниження «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій на 15% і для вітрових – на 7,5% вже із серпня 2020 року. За це уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погашення до кінця 2021 року всього комплексу боргу – 22,4 млрд грн. 40% від цієї суми «Гарантований покупець» має погасити вже в четвертому кварталі 2020-го. Закон передбачає, що 20% виробленої «зеленої» електроенергії в Україні потрібно оплачувати з бюджету.

Станом на початок листопада, за даними «Гарантованого покупця», за вересень виплачено приблизно 60% боргу із «зеленої» електроенергії, протягом 20 днів жовтня – усього 7%. Водночас зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу немає.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денисові Шмигалю й повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд  грн податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП «НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і утричі більше від сплачених тепловими електростанціями.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

Проверьте

Послуги ЖКГ подорожчали на 8% за місяць, ціна газу стала рекордною – голова Житлового союзу України

Держстат України опублікував індекс споживчих цін у листопаді 2020 року, згідно з якими послуги ЖКГ …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *