Недалекоглядні рішення міністерства енергетики України призвели до зриву термінів ремонтних робіт на атомних електростанціях, ідеться в заяві НАЕК «Енергоатом», опублікованому 17 листопада на сайті компанії.
Графік ремонту енергоблоків АЕС розробляли заздалегідь і враховували численні фактори, зокрема балансові навантаження, пору року, технічні норми та правила, пояснили в НАЕК. Однак ухвалене у квітні рішення Міненерго про скорочення виробництва «Енергоатому» 2020 року з 80,6 млрд до 73,7 млрд кВт-год не враховувало ні технічних нормативів експлуатації енергоблоків АЕС, ні графіків планового ремонту, зазначили в компанії.
«У результаті вперше в історії вітчизняної атомної галузі три енергоблоки були виведені в резерв на період від одного до трьох місяців, а інші працювали з обмеженнями потужності на 10–40%», – заявили в «Енергоатомі».
Ремонт енергоблоку №2 Запорізької АЕС атомники збиралися почати на початку червня, але введені Міненерго балансові обмеження призвели до того, що блок потужністю 1000 МВт видавав лише 580 МВт. Потім на три тижні його вивели в резерв і далі знову працював з обмеженням майже в 40% від встановленої потужності. У результаті зміщено строк використання ядерного палива, і плановий ремонт також почався майже на два місяці пізніше: він мав закінчитися на початку вересня, а завершився лише в листопаді.
«Саме штучні обмеження виробництва електроенергії на АЕС у квітні-серпні привели до поточної ситуації», – заявили в «Енергоатомі».
Аналогічна ситуація виникла і з обслуговуванням енергоблоків №4 та №5 Запорізької АЕС, зазначили в компанії.
Про те, які загрози й технічні наслідки матиме штучне обмеження потужності українських АЕС, «Енергоатом» неодноразово попереджав Міненерго, стверджують в НАЕК.
Компанія підкреслює, що вже на початку листопада енергоблоки №2 і №4 ЗАЕС були готові до запуску. Але чиновники Держатомрегулювання дозволили під’єднати енергоблок №4 до мережі лише 14 листопада. З огляду на це очікуваний термін підключення блоку №2 до мережі – до 25 листопада, енергоблоку №5 – 20 грудня.
Голова комітету Верховної Ради з енергетики, нардеп від «Слуги народу» Андрій Герус повідомив у Facebook, що 10 листопада виробництво електроенергії на теплових електростанціях і теплоелектроцентралях було більшим, ніж на АЕС, що трапляється дуже рідко. За його словами, це призвело до зростання ціни на електроенергію для промисловості.