Народний депутат із фракції «Слуга народу» Євген Петруняк подав на розгляд податкового комітету ВР проєкт закону №3044а-1, яким пропонує підвищити адвалорний акциз на сигарети на 4% – до 16%. Але ця законодавча ініціатива суперечить рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я та Світового банку. Про це йдеться у статті «РБК-Україна».
Як повідомляє агентство, адвалорну ставку акцизу «включають» тоді, коли вартість пачки сигарет перевищує 51,07 грн: що дорожчі сигарети, то більше держава хотіла б отримати за них податків. Але якщо пачка коштує менше, то адвалор не сплачують. Нинішні 12% стягують із суми максимальної ціни за пачку із ПДВ. І під цей податок потрапляють лише сигарети високого цінового сегмента.
«Противники підвищення адвалору кажуть, що цей податок непрогнозований і ніяких мільярдів бюджету не принесе, що країни ЄС йдуть шляхом зниження адвалору«, – зазначає видання.
У 2015 році ВООЗ оприлюднила «Доповідь про глобальну епідемію тютюну», в якій експерти категорично застерегли країни та їхні уряди від ведення такої акцизної політики, яка призводить до великого розриву цін між преміальними і дешевими сигаретами. На думку організації, всі сигарети мають бути майже однаково дорогими, і це завдання чудово виконує специфічний акциз, підкреслює «РБК-Україна».
«Аналіз даних із 21 країни ЄС у період із 1998-го по 2007 рік показав, що країни, які більшою мірою покладаються на адвалорні податки, ніж на специфічні, відчули велику нестабільність у державних податкових надходженнях від акцизів на сигарети«, – цитує агентство ВООЗ.
В організації вважають, що високі ставки адвалору змушують споживачів купувати не тільки дешевшу легальну продукцію, а й нелегальну зокрема.
Як ідеться у статті, у 2017 році було опубліковано дослідження «Реформа оподаткування тютюнових виробів», підготовлене міжнародною групою фахівців під керівництвом Глобальної програми з боротьби з тютюном Світового банку, в якому зазначено, що ставки податків на тютюнові вироби треба спрощувати і розраховувати їх, виходячи з кількості сигарет, а не з їхньої ціни.
Експерти впевнені, що адвалорна ставка – це саме та причина, через яку курці не кидають палити, а переходять на дешевші сигарети і тому цей податок необхідно не піднімати, а зменшувати, зазначає агентство.