Що відбувається зараз із бюджетом?
1. Згідно з оперативними даними казначейства, наявні неоплачені фінансові зобов’язання станом на сьогодні становлять 9,4 млрд, із них 3 млрд – за захищеними видатками. Це максимум із початку року і плюс 2 млрд до показників попереднього тижня.
2. Люди із системи кажуть, що з 9 листопада казна працює в режимі картотеки – до ночі зводять надходження, на ранок формують пул видатків, які буде профінансовано, усе інше відкладають. У новітній історії України в середині листопада такого не було вже щонайменше років 10.
3. Одночасно «локдаун вихідного дня» та неминуче насування повного локдауну підвищують потребу в бюджетних видатках. Найпростіша програма підтримки – виплата 5000 грн мінімальної зарплати всім зайнятим в уражених галузях сфери послуг (приблизно 4 млн людей) – коштує 20 млрд на місяць. Цих грошей зараз просто немає.
Що робити? Як уже казав, єдиний нормальний спосіб вирішити проблему – швидке відновлення співпраці з МВФ, яке відкриє нам доступ до запозичень, щоб профінансувати видатки. Це означає прийняття хоч трохи адекватного бюджету на 2021 рік – ідуть розмови вже про прийнятність дефіциту на рівні 5,3% від ВВП. Утім, незрозуміло, від якого прогнозного ВВП – із початком локдаунів очевидно, що макропрогноз, за яким складений бюджет, треба переглядати у бік менших темпів зростання.
Окрім бюджету, необхідно запустити судову реформу та відновити антикорупційне законодавство. Звичайно, усе це потребує зусиль – але порівняно з часами, коли МВФ вимагав підвищення тарифів або пенсійного віку, це очевидно не важкі умови.
Джерело: Павел Кухта / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора