Фізичні особи – підприємці (ФОП) і застраховані особи в Україні отримають 8 тис. грн виплат за втрату прибутку і роботи через посилення карантину. Верховна Рада схвалила законопроєкт №4429, документ за основу підтримало 298 депутатів, а в цілому – 297, передає кореспондент видання «ГОРДОН».
Рада проголосувала за негайне підписання закону спікером Ради Дмитром Разумковим. Ініціативу підтримав 301 нардеп.
Документ передбачає виплату одноразової матеріальної допомоги в розмірі 8 тис. грн не тільки ФОП, а й найманим працівникам, зарплата яких становить менше ніж 30 тис. грн за третій квартал цього року. Щоб отримати цю допомогу, найманий робітник не може працювати за сумісництвом або бути ФОП.
Виплату 8 тис. грн не отримають наймані працівники, за яких не нараховували ЄСВ за третій квартал 2020 року, які працюють за сумісництвом, або отримують зарплату більше ніж 30 тис. грн на місяць.
Це саме стосується і ФОП, які зареєструвалися і сплатили ЄСВ менше ніж за три місяці до набуття законом чинності.
Для отримання одноразової допомоги ФОП мають сплатити у 2020 році єдиний соціальний внесок (ЄСВ) не менше ніж за три місяці до набуття законом чинності.
Проєкт закону накладає на українців зобов’язання повернути виплачену компенсацію в подвійному обсязі, якщо вони вказали неправдиву інформацію, щоб її отримати.
Закон скасовує орендну плату за договорами оренди державного і комунального майна для бізнесу, діяльність якого заборонили в період карантину.
Нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк під час розгляду законопроєкту сказав, що компенсація в такому розмірі занадто мала.
«ФОП другої групи сплачує за вісім місяців більше ніж 13 тис. грн. Якщо ми не надамо зараз підтримку бізнесу, то коляда і посівна будуть єдиним джерелом заробітку для бізнесу на новорічні свята», – сказав він.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, як отримати цю компенсацію. За його словами, потрібно пройти ідентифікацію в додатку «Дія» та вказати номер банківського рахунку.
Прем’єр уточнив, що ухвалений документ вводить податкові канікули для 200 тис. ФОП першої групи. Їм не нараховуватимуть єдиного податку із грудня 2020-го до травня 2021 року. Крім того, законопроєкт списує податкові борги, якщо їх сума не перевищує 3060 грн станом на 1 листопада.
Голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики із фракції «Слуга народу» Галина Третьякова говорила, що фізичні особи – підприємці, які не сплатили до бюджету 8 тис. грн податків за рік, не мають права на допомогу держави.
За її інформацією, заборгованість ФОП із ЄСВ станом на 1 листопада становила 12,2 млрд грн. Водночас на виплату соціальної підтримки для ФОП планують суму на рівні 15 млрд грн.
Президент України Володимир Зеленський 24 листопада анонсував виплати фізичним особам – підприємцям і працівникам, які втратили роботу через посилення карантину.
За даними Держслужби статистики, рівень безробіття в Україні в II кварталі 2020 року зріс. Серед осіб віком 15–70 років він становив 9,9%, водночас у I кварталі – 8,6%.
У Державному центрі зайнятості на початку вересня повідомляли, що за період карантину в Україні зареєстровано понад 477 тис. безробітних.