Оскільки Росія не відкрила всіх даних дослідження своєї вакцини проти коронавірусу, не можна відкидати, що «Супутник V» – це політичний проєкт, заявив у коментарі виданню «ГОРДОН» доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти Федір Лапій.
«Інформацію про будь-яку вакцину, яка зараз проходить дослідження або про яку заявили уряди, беруть до уваги. Це стосується і російської вакцини «Супутник V». Які основні претензії? «Супутник V» зареєстрували без проведення третьої фази клінічних досліджень. Це викликало обурення у світовій експертній спільноті, тому що так робити не можна. Коли результати другої фази клінічних випробувань опублікували в журналі The Lancet, багато науковців світу висловило стурбованість, тому що побачило некоректності, які можуть указувати на фальсифікацію даних або на невисоку якість статистичного аналізу. Є два головні моменти, яких Росія так і не оприлюднила: дані про статистичну достовірність різниці (у третій фазі порівнюють групи, які отримали і не отримали вакцину) і дані про те, як вакцина впливає на тяжкість перебігу захворювання в разі хвороби. Є тільки чутки і припущення. Тому «Супутник V» більше схожий на політичний проєкт. Це як Олімпіада в Сочі з підміною сечі. Тож російську вакцину проти коронавірусу можна сміливо назвати «Сочі-2020», – підкреслив лікар.
Він звернув увагу, що зараз в інформаційному просторі України стало помітно більше інформації, яка дискредитує вакцини, що становлять конкуренцію «Супутник V».
«В Україні зросла кількість негативних повідомлень щодо РНК-вакцин проти коронавірусу. Вони нові, раніше їх не використовували, і ми бачимо вже, скільки страхів та упереджень перед цими вакцинами з’явилося. Якщо взяти до уваги, що російська вакцина векторна, то не відкидаю, що це може бути елементом певного впливу. Боротьби між виробниками ніхто не скасовував, її можуть вести і в такий спосіб. Тут росіяни діють, як завжди, методами гібридної війни», – зауважив Лапій.
За його інформацією, «Супутник V» не бере участі в міжнародному механізмі постачань COVAX, тому потрапити в Україну ця вакцина зможе тільки в разі її реєстрації на території країни.
«Підпис на реєстраційному посвідченні препарату ставить міністр охорони здоров’я. Але він особисто не вивчає всіх документів, поданих компанією-виробником. При міністерстві є державний експертний центр. Консультативна експертна група отримує досьє препарату, вивчає його, оцінює інструкцію, дані досліджень тощо і подає свої висновки міністру. Нещодавно відбулася зміна керівництва експертного центру. Я сподіваюся, що російської вакцини не буде у нас зареєстровано. Хочеться вірити, що Державний експертний центр зберігатиме свою незалежність, сумлінність надавати якісну експертизу матеріалами і не буде виконувати політичні замовлення», – зазначив співрозмовник.
Він повідомив, що наразі визначено три шляхи, якими вакцини будуть постачати в Україну.
«Перший – у межах механізму COVAX. За ним Україна претендує на отримання 8 млн доз, якими можна прищепити 4 млн осіб. Другий механізм – закупівля вакцин коштом бюджету. На це передбачено понад 2,6 млрд грн. Технічне завдання про предмет закупівель уже створено. Там не віддають переваги якомусь конкретному типу вакцин, але є пункт про те, щоб вакцину було зареєстровано у країнах із потужною реєстраційної системою – Великобританія, США, Канада, Євросоюз. Вакцини, закуплені коштом бюджету та отримані в межах COVAX, будуть доступними безплатно, але зберігатимуть пріоритетність. Третій шлях – коли той чи інший виробник захоче зайти на ринок України, зареєструвати свою продукцію і продавати її приватним медичним центрам або через аптечну мережу. У такому разі вакцина буде платною для людей», – повідомив лікар.
12 грудня заступник міністра охорони здоров’я, головний санлікар країни Віктор Ляшко повідомив, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безплатно отримати 8 млн доз вакцини на імунізацію 4 млн українців. Перші 5% доз препарату за COVAX Україна отримає на початку 2021 року.
За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, МОЗ також веде переговори про закупівлю вакцини із трьома американськими й однією китайською компанією. Міністр попросив тимчасову повірену у справах США в Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули Україну як пріоритетного кандидата на отримання вакцини в режимі тестування та використання в надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ розраховує отримати 6 млн доз вакцини, зазначав він.
Розпочати вакцинацію планують 1 березня 2021 року, розповідав в.о. глави Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України Ігор Кузін.
МОЗ визначило дев’ять пріоритетних груп населення, які отримають щеплення першими, ідеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов.
Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники, заклади з догляду, люди віком від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарні установи та установи виконання покарань і люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.