Ціна на електроенергію для населення до недавнього підвищення не покриває вартості доставки, тому таке рішення варто було ухвалити давно, заявив у коментарі порталу Politeka старший аналітик Dragon Capital Денис Саква.
«Ціни на електроенергію не зростали останні три роки, вони вже давно не покривають навіть вартості доставки електроенергії. Не кажучи вже про саму електроенергію. Тому це рішення насправді давно перезріло. І тому дане рішення повинні були приймати давно», – повідомив аналітик.
Водночас пільга на перші 100 кВт-год, яку скасував Кабмін, не вирішить проблеми фінансового дефіциту «Гарантованого покупця» й «Енергоатома», додав він.
«З наступного року дуже сильно зростуть тарифи на передачу електроенергії регіональними операторами систем передачі. І зараз зростання тарифу для населення фактично піде на перекриття ось цих витрат на передачу. Плюс «Енергоатом» планує отримувати більш високий тариф. Тобто проблему старих боргів це жодним чином не вирішує», – заявив Саква.
28 грудня уряд України вперше за чотири роки ухвалив рішення про перегляд тарифів на електроенергію для населення та скасував із 1 січня 2021 року пільгову ціну 90 коп. за перші 100 кВт-год електроенергії.
Востаннє ціни на електроенергію для населення переглядали в березні 2017 року, писав портал ExPro. Вони становили 0,9 грн/кВт-год на перші 100 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год на інший обсяг місячного споживання.
За даними Міністерства енергетики, тариф для населення у грудні 2020 року не покривав витрат на доставку електроенергії від електростанцій до кінцевих споживачів. Щорічні дотації через занижені тарифи на електроенергію для населення сягнули 65–70 млрд грн. Тодішній глава Міненерго Юрій Бойко 26 листопада заявив про вимушений перегляд підходів до формування тарифів для населення найближчим часом.
Ідею українського уряду наблизити побутові тарифи на електроенергію до ринково обґрунтованого рівня підтримали секретаріат Енергетичного співтовариства та Єврокомісія.