Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, має вирішувати кризу в «зеленій» енергетиці, а не посилювати її, що може статися на засіданні комісії 6 січня.
Як написано в заяві Європейської бізнес-асоціації, пів року тому набув чинності закон України про вдосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, в основу якого було покладено меморандум про взаєморозуміння між інвесторами та урядом, який має врегулювати проблемні питання у сфері поновної енергетики України.
Організація зазначає, що, незважаючи на виконання умов щодо зниження рівня «зелених» тарифів усіма виробниками електричної енергії з поновних джерел (ПДЕ), більшість зобов’язань уряду залишається невиконаною, зокрема в частині забезпечення повних поточних платежів «Гарантованим покупцем» виробникам поновної енергії, а також у частині забезпечення погашення боргу «Гарантованого покупця» перед виробниками поновної енергії.
Станом на 1 серпня 2020 року накопичена сума боргу становила 22,4 млрд грн, і 40% цієї суми потрібно було погасити до кінця 2020 року, а решта 60% – щоквартально протягом 2021 року.
«Неочікуваною новиною стало те, що 31 грудня 2020 року НКРЕКП спробував затвердити постанови (пов’язані із кредитними договорами, укладеними між оператором системи передач та державними банками) із застереженням, що чітко забороняє «Гарантованому покупцеві» використовувати отримані кошти для виплат виробникам електричної енергії з відновлюваних джерел», – підкреслюють у ЕBА.
Представники асоціації звернули увагу, що, якщо цей або схожий пункт буде затверджено НКРЕКП на наступних запланованих слуханнях 6 січня або в інший день, це призведе до зриву досягнутих 2020 року домовленостей між державою та інвесторами в ПДЕ.
«Більше того, таке рішення регулятора у поєднанні з відсутністю дій уряду щодо імплементації вищезазначеного закону України №810-IX буде явним знаком того, що Україна не бажає виконувати свої зобов’язання перед інвесторами, що матиме невиправні наслідки для інвестиційного клімату країни», – додають у ЕВА.
Також ЕВА закликає уряд виконати зобов’язання, передбачені меморандумом про взаєморозуміння, і не допустити порушення прав інвесторів у поновну енергетику.
1 серпня 2020 року набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дають державі змогу заощаджувати 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни і обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі 2020 року держава мала погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.
Меморандум між урядом та інвесторами в ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію, починаючи із серпня 2020 року.
Наприкінці серпня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що уряд планував у четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед «зеленою» генерацією боргів, писала «Енергореформа».
10 вересня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів і іноземними інвесторами в поновну енергетику щодо скорочення «зелених» тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на «зелену» енергетику, зазначало агентство «РБК-Україна».
Міністерство енергетики України пропонувало доповнити проєкт державного бюджету на 2021 рік пунктом про виділення коштів у розмірі 11,55 млрд грн для фінансової підтримки ДП «Гарантований покупець», щоб підприємство мало можливість здійснювати оплату за вироблену «зелену» електроенергію.
Станом на початок грудня зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не було, у проєкт державного бюджету на 2021 рік уряд не заклав 20% на часткову оплату «зеленої» електроенергії, як того вимагає законодавство.
6 жовтня минулого року провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денисові Шмигалю й повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».
29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року принесла до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП «НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і утричі більше від сплачених тепловими електростанціями.
«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.