9 марта, 2024 17:55
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

НКРЕКП перенесла обговорення питання про заборгованість перед "зеленою" генерацією

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), перенесла ухвалення рішення про розподіл грошей, які держпідприємство «Гарантований покупець» отримало від НЕК «Укренерго» в межах кредитів державних банків – АТ «Ощадбанк», АБ «Укргазбанк» і АТ «Укрексімбанк». Чи спрямують кошти на погашення заборгованості за 2020 рік перед виробниками, зокрема, «зеленої» електроенергії, вирішать на наступному засіданні, пише «Інтерфакс-Україна».

«Переносимо на наступне засідання», – сказав очільник НКРЕКП Валерій Тарасюк на засіданні в середу. Він зазначив, що проєкт рішення необхідно додатково обговорити.

За словами голови регулятора, проєкт постанови був у відкритому доступі для громадського обговорення всього один день, а за законом необхідно на це виділити не менше ніж три робочі дні.

«Інтерфакс-Україна» пише, що проєкт рішення оновили пізно ввечері у вівторок. Згідно з документом, «Гарантований покупець» мав спрямувати виділені гроші на погашення заборгованості, накопиченої 2020 року перед виробниками електроенергії, за винятком заборгованості перед виробниками енергії з альтернативних джерел.

Напередодні засідання НКРЕКП бізнес-спільноти та асоціації інвесторів у поновні джерела енергії (ПДЕ) виступили проти запропонованого проєкту рішення. Вони наполягали, що за допомогою виділених коштів необхідно погасити 40% боргів перед ПДЕ на загальну суму приблизно 9 млрд грн.

Агентство зазначає, що в засіданні НКРЕКП узяли участь деякі нардепи і представники інвесторів у ПДЕ, вони закликали комісію утриматися від ухвалення рішення, «що завдає, на їхню думку, шкоди інвестиційному клімату України та наражає на небезпеку розвиток поновної енергетики».

1 серпня 2020 року набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення цілковитої відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дадуть державі змогу заощадити 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі 2020 року держава мала погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня 2020 року.

Наприкінці серпня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що уряд планував у четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед «зеленою» генерацією боргів, писала «Енергореформа».

10 вересня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику щодо скорочення «зелених» тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на «зелену» енергетику, зазначало агентство «РБК-Україна».

Міністерство енергетики України пропонувало доповнити проєкт державного бюджету на 2021 рік пунктом про виділення коштів у розмірі 11,55 млрд грн для фінансової підтримки ДП «Гарантований покупець», щоб підприємство мало можливість здійснювати оплату за вироблену «зелену» електроенергію.

Станом на початок грудня зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не було, у проєкт державного бюджету на 2021 рік уряд не заклав 20% на часткову оплату «зеленої» електроенергії, як того вимагає законодавство.

6 жовтня минулого року провідні асоціації ПДЕ написали лист прем’єр-міністру Денису Шмигалю й повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд грн податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП «НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і утричі більше від сплачених тепловими електростанціями.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

Проверьте

Правоохоронці затримали хакерів з України, які завдали банкам США і Європи збитків на $2,5 млрд

Кіберполіція та Офіс генпрокурора України, Євроюст, Європол, а також правоохоронні органи США та Німеччини викрили …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *