9 марта, 2024 20:12
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

"В іммігранті добре те, що тобі немає чого втрачати". Що відомо про новоспеченого американського мільярдера з Києва Макса Левчина

Що сталося

У середині січня 2021-го американський Forbes написав про компанію Affirm, яка спеціалізується на фінансових технологіях; вона нещодавно вийшла на фондовий ринок та почала продаж своїх акцій.

«Акції компанії зросли на 98%, піднявши її ринкову вартість до карколомних $23,6 млрд. […] За чотири місяці компанія збільшила свою ринкову капіталізацію на $18 млрд», – зазначало видання.

Affirm – це інтернет-сервіс, створений 2012 року, зі штаб-квартирою у Сан-Франциско. Він надає розтермінування практично на всі групи товарів: від сорочок до автомобільних шин. Платформа співпрацює із 6500 продавцями і брендами, серед яких Adidas, Walmart і Dyson. Affirm стягує відсотки приблизно з половини своїх транзакцій, але значна частина доходів компанії формується завдяки комісійним із торговців.

Forbes наголошує, що пандемія допомогла бізнесу злетіти, як і багатьом компаніям у сфері фінансових технологій. Після успішного виходу на біржу різко подорожчала і 11-відсоткова частка одного з чотирьох засновників Affirm та її гендиректора – американського програміста і бізнесмена українського походження Макса Левчина. Тепер його частку в бізнесі оцінюють у $2,7 млрд, що робить Левчина новим мільярдером у сфері фінансових технологій, написав Forbes.

Біографія новоспеченого мільярдера

Максиміліан Левчин народився 45 років тому в Києві у сім’ї поета і прозаїка Рафаеля Левчина та художниці, перекладачки і програмістки Ельвіни Зельцман. Батьки разом займалися видавничою діяльністю, перекладами художньої літератури та мультимедійними перформансами. У Макса є брат Сергій, він перекладач.

1991-го сім’я Левчина іммігрувала до США, дістала там політичний притулок й осіла в Чикаго. Майбутньому мільярдерові тоді було 16 років, він знав англійську на достатньому рівні, щоб вступити в Іллінойський університет, а після його закінчення виїхати працювати у Кремнієву долину.

Перш ніж прославитися на весь світ, Левчин запустив три стартапи, жоден з яких не приніс йому прибутку.

У 2002 році ситуація змінилася, коли eBay Inc., американський гігант, що надає послуги інтернет-аукціонів та інтернет-магазину, придбав за $1,5 млрд платіжну систему PayPal, одним із засновників і головних розробників якої був молодий програміст із Києва Макс Левчин. Угода миттєво зробила його мільйонером зі статками в розмірі $34 млн.

У створенні PayPal брав участь американський бізнесмен, співзасновник і керівник космічної компанії SpaceX та один із керівників автомобільної компанії Tesla Ілон Маск. У проєкті Левчин відповідав за безпеку і надійність платіжної системи.

У 2013 році Левчин став єдиним айтішником з українським корінням, якого внесли в рейтинг найуспішніших людей світу, молодших за 40 років. Тоді Forbes оцінював його статки в $100 млн.

2014-го Левчин запускає ще один стартап – Slide, один із сервісів якого призначений для зручного відображення великої кількості фотографій для користувачів соціальної мережі MySpace. Пізніше Slide переорієнтувався на створення соціальних сервісів для MySpace і Facebook. У 2010-му його купив Google. За інформацією TechCrunch, сума угоди становила $182 млн.

Зараз Левчин разом із дружиною Неллі і двома дітьми живе в передмісті Сан-Франциско.

Цікаві моменти

– Батьки назвали Левчина на честь знаменитого уродженця Києва, поета і перекладача, художника і літературного критика Максиміліана Волошина. Його великим шанувальником був батько Левчина.

– У дитинстві Макс був хворобливим, у нього були проблеми з диханням. Завдяки бабусі і батькам він вчився грати на кларнеті, щоб розробити легені і збільшити їхній обсяг.

– Левчин заснував премію в галузі комп’ютерних наук на честь своєї бабусі по материнській лінії Фрімен Йосипівни Лукацької – астрофізикині, докторки фізико-математичних наук, наукової співробітниці Головної астрономічної обсерваторії АН УРСР, авторки монографій «Статистичне дослідження блиску неправильних і напівправильних змінних зірок» та «Зміна блиску і кольору нестаціонарних зірок».

– Окрім премії на честь бабусі, 2015 року він заснував власну «Премію Левчина» в розмірі $10 тис., яку щорічно присуджує людям або командам, котрі зробили великий внесок у криптографію, – науку про методи безпеки, конфіденційності та автентичності інформації в інтернеті.

– Окрім компанії Affirm, ще одним головним проєктом для себе Левчин називає розроблення і розвиток Glow – мобільного застосунку для жінок, які мріють стати мамами. Програма допомагає відстежити спеціальні періоди в організмі, в які найвища ймовірність зачати дитину. «Це екзистенційна потреба. Я бачив, що безпліддя робить із сім’єю. Це дуже важлива проблема, яку потрібно вирішити», – розповідав Левчин 2014 року в інтерв’ю журналу Wired.

Цитати Макса Левчина

«В іммігранта добре те, що тобі немає чого втрачати, у тебе є свобода бути ким завгодно. Я знову і знову зазнавав невдач, і це практично не мало негативного інтелектуального впливу. Немає ризиків: якщо ви виграєте, можете виграти багато, якщо ви програєте, вам немає чого втрачати. Моя порада молодим підприємцям: якщо збираєтеся ризикнути, робіть це молодими, коли у вас немає заощаджень, будинків, машин, немає реальних втрат, через які можна хандрити. Просто ризикніть і подивіться, що станеться».

Wired, 2014 р.

«Коли у тебе величезна купа часу (а отже, він нічого не коштує), ти зовсім його не цінуєш. Коли ж ти працюєш так багато, як ми, створюєш нові компанії, тобі зазвичай вдається виділити три години на сон і чотири години на відпочинок у вихідні. І це найкращі чотири години на тиждень! Ти все ще думаєш про роботу, але відчуваєш величезну подяку, що у тебе є ці чотири години і ти можеш покататися на велосипеді».

NashiUsa 2017 р.

«Бабуся була дивовижною жінкою зростом 1,46 м, якій у рік мого народження діагностували дуже агресивний рак молочної залози. За часів радянського режиму, будучи єврейкою, вона працювала над своєю другою докторською дисертацією з астрофізики. Якщо ви чули вислів «усі обставини складаються проти вас», то це про неї. Вона так просто сказала: «Я не можу померти, у мене тут мій онук». Вона змусила себе прожити ще 25 років.

Вона була відповідальною за вивезення сім’ї з Радянського Союзу і переїзд в Америку. У мене був живий приклад людини, яка ніколи не здавалася, за жодних обставин. Я просто не міг уявити, що підведу її. Я заснував стипендію за спеціалізацією «комп’ютерні науки» в моєму університеті, який тоді збиралися назвати якось простіше. Я вирішив, що одним із тестів, який муситимуть здати кандидати на отримання стипендії, буде іспит із вимови її імені. Що ж, ця стипендія на її честь. І люди мають запам’ятати, як правильно вимовляється Фріма Лукацька».

Wired, 2014 р.

«Коли ваша команда спочатку однорідна в плані освіти, досвіду, цінностей, переваг тощо, це дуже економить час – менше непотрібних суперечок».

Ain.ua, 2013 р.

«Лідерство на особистому прикладі – найефективніший варіант. Якщо ви хочете, щоб ваші люди працювали ночами без перерви на «поїсти», ви і самі маєте так робити, навіть якщо завдання поза вашою компетенцією. Це трохи ірраціонально, але надихає людей».

NashiUsa, 2017 р.

Проверьте

Чиновник НАБУ підробив лікарняний, щоб отримати 30 тис. грн страхування – Держбюро розслідувань

Колишнього начальника відділу детективів Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) запідозрили у використанні фальшивих документів, щоб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *