19 марта, 2024 13:46
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

"Ответка" від Х… йла неминуча. Але дороги назад немає". РНБО ввела санкції проти кума Путіна Медведчука і його дружини. Головне

Що сталося

Увечері 19 лютого Рада національної безпеки і оборони на скликаному президентом України Володимиром Зеленським засіданні ввела санкції стосовно 19 юридичних і вісьмох фізичних осіб, серед яких – народний депутат від фракції «Опозиційна платформа – За життя» Віктор Медведчук і його дружина, телеведуча Оксана Марченко.

Про це на брифінгу за підсумками засідання заявив секретар РНБО Олексій Данілов. Він підкреслив, що санкції проти фізичних осіб пов’язані з розслідуванням, яке веде Служба безпеки України за кримінальною статтею про фінансування тероризму.

«Служба безпеки України веде розслідування кримінального провадження за ч. 5 ст. 258 [Кримінального кодексу України] – фінансування тероризму. Відповідно, за цією статтею до Марченко, Медведчука і всіх перелічених осіб застосовані санкції. Це фінансування тероризму. Санкції вводяться на все майно, яке є в підпорядкуванні Медведчука», – сказав секретар РНБО.

Довідка «ГОРДОН». Марченко і Медведчук – куми президента РФ Володимира Путіна. Глава Кремля хрестив їхню дочку Дарину, яка народилася 2004 року. Обох членів сімейства занесено в базу центру «Миротворець».

ВІДЕО

Які санкції і проти кого ввели

За словами Данілова, санкції запроваджують того самого дня безпосередньо указом президента. Щодо громадян, які потрапили до санкційного списку, то, крім Медведчука та його дружини, це:

Костянтин Вацковський, громадянин Росії; Віталій Донченко, громадянин Росії; Наталія Лавренюк, громадянка України (її називають цивільною дружиною нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Санкції проти нього і телеканалів «112 Україна», ZIK і NewsOne, що йому належать, було введено 2 лютого строком на п’ять років); Сергій Лісогор, громадянин Росії; Олександр Маслюк, громадянин Росії; Михайло Попов, громадянин Росії.

За даними журналіста і головного редактора «Цензор.НЕТ» Юрія Бутусова, шестеро перерахованих громадян є довіреними особами з найближчого оточення Медведчука і Марченко, а 19 компаній так чи інак із ними пов’язані.

Щодо юридичних осіб, які потрапили під санкції, Данілов уточнив, що йдеться про компанії, зареєстровані в Росії, Молдові та інших країнах. Санкції, зокрема, запровадили проти компаній, які обслуговували п’ять літаків, котрі всупереч закону здійснювали польоти за маршрутом Київ – Москва.

«Відносно п’яти компаній, які безпосередньо є власниками літаків, які здійснювали прямі польоти з Києва в Москву всупереч нормативно-правовим актам, – так само сьогодні всі ці п’ять літаків, компанії, які їх обслуговують і є власниками цих літаків, попали під санкції»,  додав секретар РНБО.

Данілов додав, що санкції ввели на три роки.

Що з майном, яке потрапило під санкції

Стосовно фізичних осіб санкції вводять також на все майно, яке є в їхній власності, підкреслив Данілов. Цю власність фігуранти санкційного списку не мають права ні продавати, ні закладати, ні якось інакше ним користуватися.

Данілов озвучив частину майна, що потрапило під санкції. Наприклад, у випадку з Марченко це 8,22% акцій телеканала «1+1», власницею яких вона є. Секретар РНБО уточнив, що на акції накладуть арешт, водночас сам канал працюватиме.

Видання ZN.UA з посиланням на джерела в РНБО повідомляє, що Марченко і Лавренюк потрапили до санкційного списку через те, що є власницями Новошахтинського нафтопереробного заводу в Ростовській області. За даними ЗМІ, дружина Медведчука має 75% заводу, а цивільна дружина Козака – 25%. Підприємство забезпечує нафтопродуктами окуповані Росією території Донецької та Луганської областей. Санкції проти Лавренюк могли запровадити і як проти іноземної особи, оскільки в неї є паспорт громадянки РФ, зазначило видання.

РНБО доручила повернути в державну власність нафтопродуктопровід «Самара – Західний напрямок».

На уточнення журналістів, ідеться про націоналізацію чи оскарження приватизації трубопроводу, Данілов повідомив, що приватизації цього об’єкта через Фонд держмайна не було і що він опинився в приватній власності «в незрозумілий нам поки спосіб». «Він просто був не під контролем України», – сказав він.

«На превеликий жаль, так сталося, що з невідомих нам поки що причин цей продуктопровід опинився в приватних руках за доволі сумнівною процедурою. Усім відповідним органам дано вказівку законно повернути його у власність українського народу і розібратися, як так сталося, що власність держави опинилася в приватних руках», – сказав Данілов.

Довідка «ГОРДОН». Компанія «Прикарпатзахідтранс» експлуатує частину нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок», який призначено для прокачування дизельного пального з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту в Європу.

У квітні 2019 року Антимонопольний комітет дав дозвіл на придбання контрольного пакета акцій компанії «Прикарпатзахідтранс» білоруському бізнесменові Миколі Воробею, який у 2020-му потрапив під санкції Євросоюзу (через це Воробею відмовили у продажу українського банку). Він підтверджував TUT.BY придбання 51% акцій компанії.

11 лютого українські правоохоронці повідомили про підозру колишню заступницю директора держпідприємства «Український державний науково-дослідний і проєктний інститут азотної промисловості та продуктів органічного синтезу» (УкрГІАП). Вона, за даними слідства, склала недостовірний висновок, який став підставою для отримання компанією «Прикарпатзахідтранс» у власність частини магістрального нафтопроводу «Самара – Західний напрямок».

Про зв’язок «Прикарпатзахідтранс» із Медведчуком писали «Економічна правда», LIGA.net та екснардеп Сергій Лещенко. Сам політик зв’язок із цією компанією заперечував.

Проти кого ще можуть ввести санкції

Напередодні проведення засідання РНБО п’ятий президент України Петро Порошенко заявив про офіційне придбання «за великі гроші» телеканала «Прямий» у колишнього нардепа від Партії регіонів та ексглави Київської міської держадміністрації Володимира Макеєнка. Порошенко мотивував свій вчинок імовірним введенням санкцій на майбутньому засіданні РНБО і подальшим закриттям каналу.

Після оголошення про угоду Порошенко звернувся до чинного президента України Володимира Зеленського. «Володимире Олександровичу, завтра на РНБО можете ввести санкції проти «терориста «Порошенка», – заявив він і гарантував дотримання свободи слова і журналістських стандартів на каналі.

Чи справді планували персональні санкції проти Макеєнка, Данілов на брифінгу не уточнив, але пообіцяв, що РНБО не зупиниться на введених сьогодні санкціях і «кроки української влади будуть продовжуватися».

«Ми вважаємо, що все, що відбувалося з 91-го року, – якщо хтось в українського народу, Української держави щось поцупив, він має покласти це на місце. І немає значення, прикривається він депутатським мандатом чи якоюсь іншою преференцією. Якщо держава Україна втратила свої активи безпідставно, все це буде переглядатися і відповідні рішення РНБО будуть прийняті«, – заявив він.

Реакція на рішення РНБО

Журналіст Бутусов назвав рішення РНБО історичним і додав, що «Зеленський поставив Медведчука і політику Путіна в Україні поза законом».

«Кума Путіна оголошено в Україні поза законом! Заблоковано діяльність головного російського агента в Україні, всю його економічну, політичну та інформаційну діяльність! Браво!» – написав Бутусов у Facebook.

https://www.facebook.com/butusov.yuriy/posts/5301781919862061

Привітав рішення влади й екснардеп, керівник «Правого сектору» у 2013–2015 роках Дмитро Ярош. «Наскільки знаю, після санкцій проти гебешної гниди Медведчука буде ще продовження. Дякую Зеленському», написав він у Facebook.

https://www.facebook.com/dyastrub/posts/3781708648572658

Ведучий Сергій Притула жартома подякував за введені санкції президенту США Джо Байдену: «Дідусю Джо, спасибі! Тільки не зупиняйся!» – згодом додав: «Ну а якщо серйозно, то величезне спасибі Володимиру Зеленському та всьому складу РНБО!»

https://www.facebook.com/serhiyprytula/posts/3703811193028329

Політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що введення санкцій – це ще й профілактичний сигнал іншим проросійським силам.

https://www.facebook.com/vladimir.fesenko1/posts/5163171677091303

На думку журналіста Євгена Кузьменка, після сьогоднішніх подій відповідь від президента РФ Володимира Путіна неминуча, до того ж така, що «буде непереливки«.

«Що я можу сказати про санкції щодо Медведчука? За першими слідами, сьогодні – гідно. Чекаємо на відос від президента Зеленського. Він має бути вивіреним, із прорахунком на кілька кроків наперед. Хоча б тому, що «ответка» від Х…йла неминуча. Просто зараз або на дуже короткій дистанції. І нам, гадаю, буде непереливки. Але всі ці сім років Україну до цього готували. І дороги назад немає», – написав Кузьменко у Facebook.

https://www.facebook.com/yevheni.kuzmenko/posts/3616055505114776

Проверьте

Продовження експортного мита на металобрухт збереже 21,5 тис. робочих місць і створить приблизно 3,5 тис. нових – експерт

Якщо в Україні буде продовжено дію мит на експорт металобрухту, то це дасть змогу зберегти …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *