21 марта, 2024 7:33
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

АЕС України продають електроенергію нижче від собівартості, але це дорого обійдеться – заява коаліції "Енергетичний перехід"

Ціна продажу атомної електроенергії в Україні не покриває собівартості її виробництва і тому не дає змоги накопичити кошти, які знадобляться за 10–15 років для виведення енергоблоків АЕС з експлуатації. Про це заявили експерти коаліції «Енергетичний перехід» у заяві стосовно планів побудувати нові енергоблоки на атомних станціях України, опублікованій 25 лютого на сайті організації.

«Атомна енергетика – це дорого. Станом на лютий цього року тариф на атомну електроенергію складає 0,7 грн за кВт-год. Проте такий тариф є суттєво заниженим», – ідеться в заяві.

За розрахунковими даними НАЕК «Енергоатом», вартість одного кВт-год, виробленого атомною електростанцією, станом на березень 2019 року була приблизно 0,9 грн – з урахуванням довгострокової безпечної утилізації відпрацьованого ядерного палива. Але водночас відрахування до фонду зняття з експлуатації атомних енергоблоків було розраховано за заниженими і неактуальними показниками, зазначають експерти.

«Таким чином, тариф, що зараз встановлений на атомну електроенергію, не покриває всіх витрат та негативних екстерналій, пов’язаних із виробництвом електроенергії на АЕС», – заявили в асоціації.

Встановити справедливу ціну має держава – для цього Міненерго та «Енергоатом» мають переглянути «Концепцію зняття з експлуатації діючих енергоблоків України», щоб вона враховувала досвід зняття блоків атомних станцій з експлуатації і забезпечувала достатні відрахування до фонду резерву зняття енергоблоків з експлуатації.

«Перегляд створить умови для встановлення Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) тарифу, який включатиме всі витрати атомної енергетики та дозволить робити справедливе порівняння із «зеленою» генерацією і не призведе до перекладання вирішення створених нами проблем та фінансових недостач на прийдешні покоління», – зазначено в повідомленні.

Коаліція «Енергетичний перехід» підкреслює, що будівництво нових блоків АЕС є небезпечним через кількість аварій протягом останніх кількох років.

«Атомники стверджують, що ймовірність великої аварії на АЕС становить один раз на 1 тис. – 10 тис. років. Таку ймовірність вони вважають “прийнятним ризиком”. У світі вже було 16 аварій зі значним витоком радіації, а з моменту пуску першої АЕС не пройшло і 100 років. І це лише АЕС – а ще є сховища радіоактивних відходів, урановидобувна промисловість і найбільш вразливий елемент – транспортування радіоактивних матеріалів», – заявили експерти.

Проверьте

АЕС України продають електроенергію нижче від собівартості, але це дорого обійдеться – заява коаліції "Енергетичний перехід"

Ціна продажу атомної електроенергії в Україні не покриває собівартості її виробництва і тому не дає …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *