16 февраля, 2024 5:45
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

КАС ВС пояснив поняття «календарна вислуга років» під час призначення пенсій на пільгових умовах

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду пояснив суть поняття «календарна вислуга років» у цілях призначення пенсій на пільгових умовах. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

ВС переглянув справу про оскарження відмови обласного департаменту Пенсійного фонду України в перерахунку пенсії за вислугу років згідно з п. «а» ст. 12 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачка доводила, що вислуга її років для призначення пенсії на день звільнення в пільговому обчисленні становить понад 23 роки, тож це є достатньою підставою для набуття нею права на пенсію за вислугу років.

Відповідач обґрунтовував свою відмову тим, що вислуга років позивачки на день звільнення зі служби в календарному обчисленні становить лише 21 рік. Відповідач посилався на те, що Законом № 2262-ХІІ чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається за наявності 23 і більше саме календарних років. Відповідач вважав, що в Законі не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати на пільгових умовах.

Висновок КАС ВС (постанова від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18)

У цілях Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  календарна вислуга – це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік – 365 календарних днів, календарний місяць – 30 календарних днів).

Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарну вислугу років може бути зараховано на пільгових умовах відповідно до Порядку обчислення вислуги років, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.

Верховний Суд дійшов висновку, що апеляційний суд обґрунтовано ухвалив рішення про задоволення позову з огляду на те, що вислуга років позивачки з урахуванням часу служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, яка підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більш ніж 23 календарні роки, оскільки особам рядового й начальницького складу цієї служби встановлюється пільгове зарахування вислуги років для призначення пенсії – один місяць служби за сорок днів. Отже, позивачка набула право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.

Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави та може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема постановою № 393.

Щодо календарної вислуги років висновки Верховного Суду обґрунтовано тим, що Закон № 2262-ХІІ як єдину обов’язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність в особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). Водночас наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов′язкову вислугу всіх календарних днів (365), що в такому разі й буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в ч. 4 ст. 17 цього закону, щодо можливості врахування під час призначення пенсії тільки повних років вислуги.

Отже, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга – це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік – 365 календарних днів, календарний місяць – 30 календарних днів).

У свою чергу передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

Водночас таке зарахування не є самостійним видом вислуги й не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги під час такого зарахування не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Проверьте

ВРП систематизує дисциплінарну практику – створено робочу групу

Вища рада правосуддя утворила робочу групу у складі секретарів Дисциплінарних палат Ради для систематизації дисциплінарної практики. …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *