16 квітня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів № 317 “Деякі питання визнання особою без громадянства”, яка встановлює порядок розгляду заяв про визнання особою без громадянства.
Відтепер фактично розпочинається процес документування в Україні осіб без громадянства, і зазначені категорії осіб зможуть подавати до територіальних органів та підрозділів Державної міграційної служби відповідні заяви.
Право на звернення із заявою про визнання особою без громадянства має особа, яка не може отримати паспортний документ у зв’язку з тим, що вона не розглядається як громадянин будь-якою державою в силу дії її закону, незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України.
Не потребують додаткової процедури визнання особою без громадянства в Україні особи, яких:
визнано особами без громадянства іншими державами та які мають документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що посвідчує особу без громадянства, надає право на в’їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Особи, які перебувають за кордоном, право на звернення із заявою про визнання особою без громадянства в Україні не мають.
Заява про визнання особою без громадянства, затверджена цією постановою, подається:
повнолітньою дієздатною особою – особисто; повнолітньою недієздатною або обмежено дієздатною особою – її законним представником. Відомості про дитину наводяться у заяві про визнання особою без громадянства одного із її законних представників.
Заява про визнання особою без громадянства та додані до неї документи подаються територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС за місцем проживання особи. Рішення про визнання особою без громадянства або про відмову у визнанні особою без громадянства приймається протягом шести місяців з дня подання заяви.
Особа зобов’язана:
співпрацювати з органами ДМС, з’являтися на співбесіди, надавати докази для визнання її особою без громадянства.
Результатом розгляду цих заяв буде отримання довідки про визнання особою без громадянства, що в подальшому стане підставою для отримання посвідки на тимчасове проживання, дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, громадянства України.
Це дасть можливість людям офіційно працевлаштовуватися, отримувати медичну допомогу, освіту, пенсію та цілий спектр інших соціальних та економічних привілеїв.
Відмовити у визнанні особою без громадянства можуть, якщо:
особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, є громадянином України або іншої держави за умови, що її громадянство було визнано компетентним органом цієї держави та заявник був документований відповідно до законодавства цієї держави; особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, свідомо подала недійсні (крім документів, що стали недійсними у зв’язку із закінченням строку їх дії), підроблені документи або повідомила про себе неправдиві відомості щодо обставин, які впливають на визначення її статусу; особа, яка подала заяву про визнання особою без громадянства, вчинила злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людства, як це визначено міжнародними актами, розробленими з метою недопущення таких злочинів, або скоїла тяжкий злочин неполітичного характеру поза межами держави проживання до того, як вона була допущена у цю державу, або є винною у вчиненні діянь, що суперечать цілям і принципам ООН.