21 февраля, 2024 15:19
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Батьки не можуть забороняти дідові особисте спілкування з дитиною, якщо це не перешкоджає її нормальному розвитку – КЦС ВС

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановив: дід має право на особисте спілкування з дитиною, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати йому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Суть справи

Заявник – дід – оскаржував невиконання рішення суду, згідно з яким мама дитини мала дозволяти особисте спілкування діда з онукою. Проте спілкування з онукою не відбулося, так як мамою дитина була налаштована негативно і не бажала спілкуватися, про що державний виконавець склав акт.

Позивач зазначав, що рішення суду виконано не було, проте пізніше він отримав постанову від 28 травня 2019 року, якою державний виконавець закінчив виконавче провадження.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, задовольнив скаргу позивача та скасував постанову державного виконавця.

У касаційній скарзі вказано, що державний виконавець повністю виконав рішення суду, оскільки:

дитина протягом години відмовлялася від спілкувалася з батьком, дідом і бабою, чітко висловила бажання піти з побачення.

Висновок КЦС ВС (постанова від 12 квітня 2021 року у справі № 638/12278/15-ц)

Верховний Суд у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

Суд вказав, зо згідно зі статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Посилання касаційної скарги на неврахування судами вимог статті 64-1 Закону України «Про виконавче провадження», які вірно застосував державний виконавець, є безпідставним.

Так, згідно зі статтею 64-1 закону України «Про виконавче провадження» виконання рішення про встановлення побачення з дитиною полягає у забезпеченні боржником побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі, визначеному частиною першою статті 75 цього Закону. У постанові зазначаються вимога виконувати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.

Тлумачення наведеної норми права свідчить про те, що підставою для закінчення виконавчого провадження є виконання рішення боржником.

Зазначене положення закону має застоовуватися не формально, а сутнісно, коли рішення суду реально й фактично виконано.

При цьому положення статті 64-1 Закону України «Про виконавче провадження» про те, якщо боржник у подальшому перешкоджає побаченням стягувача з дитиною, стягувач має право звернутися до державного виконавця із заявою про відновлення виконавчого провадження, стосується іншої ситуації, а саме коли первинно рішення суду реально й фактично виконано, а у подальшому чиняться перешкоди. Таких обставин у справі, яка переглядається, не встановлено.

Для врахування балансу інтересів у цій справі Верховний Суд звертається до положення статті 257 СК України, згідно з якою баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.

Тлумачення наведених норм матеріального права у системному поєднанні з прецедентними рішеннями Європейського суду з прав людини дає Верховному Суду підстави вважати, що дід має право на особисте спілкування з дитиною, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати йому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Проверьте

В рядах "Слуг народа" очередной скандал

Народный депутат (фракция «Слуга народа» в Верховной Раде) Евгений Шевченко встретился в Минске с самопровозглашенным …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *