29 квітня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт № 5309 “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та інших законів щодо вдосконалення системи оскарження публічних закупівель”.
Законопроєкт має завершити реформу органу оскарження у сфері публічних закупівель. Зокрема, він вносить корективи, які стосуються удосконалення процесу подання та розгляду скарг.
Указується, що скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
Суб’єкт оскарження подає скаргу:
в електронному вигляді, з накладанням кваліфікованого електронного підпису, шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, в яких зазначається у повному обсязі інформація.
Якщо оскаржується умови тендерної документації, разом зі скаргою мають бути завантажені документальне підтвердження/докази.
За подання скарги до органу оскарження справляється плата через електронну систему закупівель.
Після здійснення оплати скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка, яка разом зі скаргою автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель.
У разі якщо замовником у межах єдиної процедури закупівлі визначені частини предмета закупівлі (лоти), при поданні скарги щодо окремого лота (лотів) реєстраційні картки формуються за кожним лотом окремо.
Якщо суб’єкт оскарження має намір взяти участь у розгляді скарги шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального часу, він може подати відповідну заяву разом зі скаргою до органу оскарження у формі електронного документа.
Також зазначається, що скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулись до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватись протягом 10 днів з дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, але не пізніше ніж за чотири дні до установленого на момент прийняття такого рішення, дії чи бездіяльності замовника кінцевого строку подання тендерних пропозицій.