«Влада знову збільшила ціни на газ під виглядом «річного тарифу». Якщо зараз не встановити економічно обґрунтовані тарифи, уже восени сферу ЖКГ паралізує борговий колапс. На початку року ціна на газ також різко зросла до 9–10 грн. Тоді уряд був вимушений терміново в ручному режимі встановити тариф на рівні 6,99 грн до кінця березня. Наша депутатська група попереджала, що це відтермінування не вирішить проблеми. Більшість українців не зможуть платити за комуналку за такими необґрунтовано високими тарифами. Ми запропонували ефективні кроки, які дозволять знизити ціну на газ до 60%. Оскільки сьогодні вона штучно завищена. Тоді влада до нас не дослухалася. Тепер про це говорить новий голова «Нафтогазу», – написав Ігор Палиця.
За його словами, в Україні необхідно терміново створити цивілізований ринок газу, щоб ціну регулювали ринкові інструменти, а не монополісти чи уряд.
Контекст:
Депутатська група «Партія «За майбутнє» у Верховній Раді пропонувала ввести мораторій на підвищення тарифів на газ й електроенергію щонайменше на рік, розширити програму субсидій і спростити порядок їх одержання громадянами, а також збільшити видобуток українського газу.
З 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника. До 1 серпня вартість газу для побутових споживачів була єдиною.
Уряд України на позачерговому засіданні 18 січня 2021 року встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за 1 м³. У рішенні йшлося, що гранична ціна діятиме до кінця карантину, введеного у зв’язку з поширенням коронавірусу, або до кінця опалювального сезону.
Рішенню Кабміну передувало різке підвищення із січня 2021 року вартості природного газу.
Збільшення тарифів призвело до протестів під загальною назвою «Стоп тарифний геноцид». Люди виходили на вулиці в багатьох регіонах, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській областях. У деяких населених пунктах протестувальники перекривали дороги й пікетували облдержадміністрації. Протести не припинили після обіцянки Кабміну встановити держрегулювання цін на газ. 18 січня в Чернівецькій області місцеві жителі перекрили дорогу через кілька сіл, а в Полтаві – автодорогу Київ – Харків.