Сьогодні, 14 травня, набирає чинності Закон № 1422-ІХ “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення окремих положень у зв’язку із здійсненням спеціального досудового розслідування”.
Нагадаємо, Рада прийняла закон на засіданні 27 квітня.
Закон доповнює статтю 153 “Порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні” нормами, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа:
виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, виїхала та/або перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором,
у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора – це вважатиметься належним чином повідомленим викликом.
У випадку наявності в такої особи захисника (захисників) копія повістки про виклик надсилається захиснику.
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) та спеціальне судове провадження у випадку ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) здійснюватиметься щодо підозрюваного, який:
оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Під час обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно такого підозрюваного, обвинуваченого розмір застави не визначається, а строк дії такої ухвали не зазначається.
Розширюються підстави для розшуку підозрюваного, якщо:
під час досудового розслідування місце перебування підозрюваного невідоме, він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, він виїхав та/або перебуває за межами України, він не з’являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик.
До оголошення підозрюваного в розшук слідчий, прокурор зобов’язаний вжити заходів щодо встановлення його місця перебування.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів, ніж зазначені в ч. 1 ст. 297-1 КПУ, не допускається, крім випадків, коли злочини вчинено особами:
які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності; яких оголошено в міжнародний розшук, та коли такі злочини розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними в цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.