22 квітня Верховний Суд ухвалив рішення у чотирьох справах, які стосуються боргів «Укрзалізниці». Усі чотири були не на користь компанії. Арешт рахунків виконано в межах одного із цих рішень, воно передбачає повернення кредитору $13,7 млн і 99,7 млн грн. Ще три позови передбачають примусове стягнення з підприємства $34 млн і більше ніж 300 млн грн.
«І це ще не кінець, адже кредитор, компанія VR Capital, загалом є тримачем боргу «Укрзалізниці» у $160 млн, які з усіма штрафами та пенями зрештою легко перетворяться на всі $300 млн, а всього судових процесів більш як 25. Досі колапсу не сталося, бо, за інформацією ZN.UA, голова правління «Ощадбанку», свідомо йдучи на порушення закону, наказу про арешт не виконав, залишивши «Укрзалізниці» хоча б операційний рахунок», – зазначило видання.
За інформацією журналістів, є засекречена постанова Печерського суду, яка підтверджує можливість арешту коштів, але забороняє їх примусове перерахування кредитору, тому що гроші на рахунках «Укрзалізниці» є доказом у відкритому кримінальному провадженні проти VR Capital.
«Наші джерела в банках підтверджують, що арешт існує, але кошти просто «заморожені» якраз через цю ухвалу», – підкреслило видання.
ZN.UA надіслало запити прем’єр-міністру України Денисові Шмигалю та ексміністру інфраструктури Владиславові Криклію. Відповіді журналісти поки не одержали.
Керівництво «Укрзалізниці» поки не прокоментувало ситуації.
Контекст:
Верховна Рада 27 січня створила тимчасову слідчу комісію з перевірки й оцінювання стану акціонерного товариства «Укрзалізниця».
Колишній народний депутат Борислав Береза повідомляв, що члени наглядової ради «Укрзалізниці» за два роки «наїли» коштом грошей компанії на 1,86 млн і «налітали» літаками на 5,086 млн і що для членів наглядової ради замовляють відпочинок на теплоході бюджетним коштом на мільйони гривень.
Експредставник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, правозахисник і блогер Михайло Чаплига повідомив у березні в ефірі телеканала «Перший незалежний» про лімітовані банківські картки для членів наглядової ради «Укрзалізниці». Він заявив, що в кожного члена наглядової ради є картка з лімітом 500 тис. грн на місяць і що Володимира Жмака усунули з посади голови компанії за те, що він спробував зменшити суми на цих картках.
Економіст Борис Кушнірук висловив переконання, що рішення звільнити Жмака свідчить про те, що «досить широке коло осіб», зокрема й наглядова рада компанії, не хоче реформ, а має намір зберегти «Укрзалізницю» в тому вигляді, який дозволить її подальше розграбування.
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з «Укрзалізниці» перевіряє обґрунтованість розміру винагороди членам наглядової ради компанії, а також з’ясовує, на яких підставах їм було видано лімітні банківські картки. Про це йдеться в запиті Юлії Гришиної.
Народний депутат від «Батьківщини», член тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо «Укрзалізниці» Костянтин Бондарєв заявив, що члени наглядової ради отримують по 300 тис. грн зарплати і водночас місяцями не з’являються в Україні і не мають жодного плану реформ для компанії. Тому, вважає він, необхідно розформувати наглядову раду в цьому складі і створити нову.
«Укрзалізниця» – публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі. Українська залізниця забезпечує 82% вантажних і приблизно 50% пасажирських перевезень, які здійснюють усіма видами транспорту; за обсягами вантажних перевезень посідає четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись тільки залізницям Китаю, Росії та Індії, ідеться на сайті компанії.