Відкриття провадження в адміністративній справі допускається у випадках, які не перелічені у статті 170 Кодексу адміністративного судочинства.
Суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, за умови негативної відповіді хоча б на одне з таких питань:
чи наявний юридичний спір відповідно до статті 124 Конституції України; чи є він публічно-правовим (тобто виник з публічно-правових, а не приватноправових відносин); чи поширюється на цей публічно-правовий спір юрисдикція адміністративних судів (тобто спір не віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України та не має вирішуватись в порядку кримінального судочинства відповідно до частини другої статті 19 КАС України).
Відповідна позиція викладена в постанові Великої Палати від 28 квітня 2021 року у справі № 9901/20/21 про відсторонення Олександра Тупицького, яку розглядали під головуванням Тетяни Анцупової.
Велика Палата підкреслила, що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд керується статтями 169-171 КАС України. Поряд із оцінкою виконання формальних вимог до позовної заяви, суд має поетапно оцінити, чи належить спір розглядати за правилами адміністративного судочинства, давши послідовні відповіді на зазначені питання.
Як вже писала “Юридична практика”, Велика Палата повернула справу Тупицького на розгляд Касаційного адміністративного суду, який протиправно закрив провадження.