Документ передбачає запровадження автоматичного вагового контролю транспортних засобів та автоматичної фіксації порушень. Це сприятиме зменшенню корупційних ризиків й усуненню вибіркового зважування транспортних засобів, ідеться в пояснювальній записці до проєкту закону.
За перевезення пасажирів і вантажів без необхідних документів передбачено штраф у розмірі 17 тис. грн. Для міжнародних перевезень – 34 тис. грн. За перевищення вагових і габаритних нормативів від 5% до понад 30% штраф варіюється від 8,5 тис. грн до 51 тис. грн.
«Законом встановлено, що автомобільні перевізники, їхні уповноважені особи (водії), автомобільні самозайняті перевізники, суб’єкти господарювання, які надають автостанційні послуги, мають право фіксувати процес проведення планової, позапланової або рейдової перевірки (перевірки на дорозі) засобами фото- і відеотехніки, не перешкоджаючи проведенню таких перевірок», – зазначили на сайті Ради.
Контекст:
У 2015 році Кабмін України заборонив перевезення автомобільними дорогами України подільних вантажів вагою понад 40 тонн (для контейнеровозів – понад 46 тонн). Фактична маса вантажівок водночас не має перевищувати 24 тонни.
У 2017 році за гроші Європейської комісії Україна закупила 78 пересувних габаритно-вагових комплексів. «Це повністю мобільні лабораторії з усіх видів контролю легкового, вантажного та річкового транспорту», – пояснював ексміністр інфраструктури Володимир Омелян.
У червні 2018 року Омелян повідомив, що в Україні є понад 100 комплексів для автоматичного зважування великовантажного транспорту, проте їх вистачає тільки на регіональні дороги.
3 червня 2020 року тодішній міністр інфраструктури України Владислав Криклій повідомив, що для габаритно-вагового контролю на дорогах України встановлять ще 25 нових комплексів зважування.
7 вересня Кабінет Міністрів України ввів цілодобовий ваговий контроль вантажного транспорту для того, щоб не допустити руйнування автомобільних доріг.